Nytårsbal på Hotellet med Live Lagkage
Tre retter mad, underholdning og dans til MiRs traditionsrige nytårsbal i Rønde
MiR formand Lise Olsen holder nytårstalen og lover god mad, underholdning og træfsikker dansemusik, når foreningen MusikiRønde lørdag 22. januar for syvende gang holder sit Nytårsbal i Teatersalen på Hotellet. Det festsmurte musikmaskineri er varmet op til endnu et mindeværdigt nytårsbal, lover Lise Olsen.
”Gæsterne trakteres med en lækker 3-retters-menu. Mellem forretten og desserten placeres et underholdende indslag. I år serveres der Live Lagkage af Gary Snider. Efter desserten trækkes lod om flotte sponsorgaver fra flere af de lokale virksomheder,” fortællerr Lise Olsen.
Derefter er der dans og det er i år igen med kapelmester Martin Jønsson. Han er pianist og sanger af den meget livlige slags, som mestrer klaverspil med både arme, fødder og bagdel.
Bamses gode venner
Til at fuldende den musikalske trio medbringer han blandt trommeslageren Frank Thøgersen, og blandt gæsterne befinder sig sikkert den lokale guitarist, Anders Lampe som har sin spade med til nytårsbal.
De to musikere var begge faste musikere i nyligt afdøde Bamses band og var blandt Bamses venner.
Gary Snider optræder mellem retterne og er det man kan kalde en tryllekunstner på guitar. Han har de sidste mange år optrådt med sin lune blanding af koncert og show, som han har kaldt "Live Lagkage".
”Forvirringen blandt publikum er total, når Gary står med sin akustiske guitar og lyder som trommer, bas, el guitar og keyboards samtidig,” lover Lise Olsen.
Der er stadig billetter til Nytårsballet, som sælges i Matas på Hovedgaden i Rønde eller fra MiRs billettelefon på 2980 8256.