190 med museumstog fra Aarhus til Ryomgård
Det myldrede med folk på perronen i Ryomgård i søndags
Alle 190 pladser var besat, da museumstoget blæste afgang fra Aarhus Hovedbanegård mod Ryomgård i søndags. Det var typisk familier med børn samt tog-entusiaster, der tog imod invitationen til en søndag eftermiddagstur med tog og besøg i Ryomgård.
Bag initiativet stod Ryomgård Distriktsråd og erhvervsforeningen i Ryomgård. Hensigten var at synliggøre Ryomgaard overfor Aarhus og måske lokke nogle tilflyttere fra Jyllands hovedstad til Djurslands midte.
"Aarhus har været leverandør af mange af vore tilflyttere de senere år", fortæller distriktsrådets formand Kirting Olesen.
Modtagelse med høj hat
I Ryomgård blev de mange gæster modtaget af Distriktsrådet. Også formanden for byrådets udvalg for Plan, udvikling og kultur Jesper Mathiesen stod parat. Han bar i dagens anledning høj sort hat og det nødvendige signaludstyr til både at tage imod og sende det gamle damplokomotiv tilbage igen.
Opholdet i Ryomgård faldt sammen med frokosttid, og mange tog på hotel og spiste eller købte mad ved bageren eller i Jernbanegrillen. Langt de fleste gæster besøgte også Djurslands Jernbanemuseum.
Juniorbrandkorps i aktion
Særlig stor interesse vakte de unge fra Djurslands Junior Brandkorps, der fyldte det gamle damplokomotiv op med vand inden hjemturen til Aarhus. Det er unge piger og drenge mellem 10 og 16 år.
Der skulle køres hele fem gange mellem vandværket og Museumsvej, idet den tankvogn, som benyttes, kun kan rumme én kubikmeter, og der skulle bruges fem.
Mange, der var mødt op på Aarhus Hovedbanegård, måtte desværre gå forgæves, da billetterne hurtigt blev udsolgt.
"Men vi gentager succesen næste søndag", siger Kirting Olesen.