Kom-Bi som et spejl af tiden
Biograf- og kulturhuset Kom-Bi i Hornslet fylder 25 år med udsigt til nye udfordringer
"Mission Impos-sible."
Tom Cruise havde hovedrollen i actionfilmen, da Biograf- og kulturhuset Kom-Bi i 2000 genåbnede Sal 1 midt under den ombygning, der gav huset på Nyvej dets nuværende udseende.
Og filmens titel fortalte også om, hvilken vanskelig mission, Kom-Bi's frivillige actionhelte var ude på, da de igen havde à jour-ført huset, så det indretningsmæssigt og biografteknisk kunne imødekomme publikums og filmindustriens krav til et tidssvarende kulturmødested.
"For at bevare Kom-Bi må vi forandre Kom-Bi".
Det blev med den mangeårige formand og tovholder Henrik Okkels' ord mantra'et for kredsen af frivillige omkring Kom-Bi.
Og selv om missionen gang på gang forekommer "impossible", så ender historien lykkeligt.
Kom-Bi fejrer fredag 23. og lørdag 24. august sit 25-års jubilæum og har det efter omstændighederne godt.
Men som altid venter der nye udfordringer …
Ny teknologi er dyr
"Vi er underlagt branchens konjunkturer," siger Henrik Okkels om situationen for den lille foreningsdrevne biograf, der er en af de få østjyske landsbybiografer, der ikke er bukket under for den ellers ødelæggende biografdød.
"Vi er nødt til at have både digital billed- og lyd-teknologi, og vi kan kun overleve, hvis der laves film som publikum vil betale for at se, og hvis de fysiske rammer for fællesskabsoplevelsen i biografen giver folk lyst til at se film på det store lærred," siger Henrik Okkels.
Den store ombygning i 2000 betød to biografsale, nyt køkken, nye toiletter, salgsområde, foyer og café. I juli 2005 blev den store sal gjort færdig med flytning af lærredet og et rum til skuespillere og musikere – og mere lagerplads.
Den længe varslede digitalisering fik sit gennembrud med Avatar-filmen i 2009, og i 2010 fik Kom-Bi nye fremvisere og havde digital premiere på Shrek-filmen.
Men den nye kinoteknologi koster dyrt i en i forvejen anstrengt økonomi.
Biografdøden hærger
Kom-Bi har ikke meget med at "komme forbi" at gøre.
Navnet står for Den Kommunale Biograf, som Rosenholm Kommune købte og drev fra 1977-1987, inden Kom-Bi 1. januar 1988 åbnede som foreningsbiograf. Den første film var Bille Augusts Oscar-vinder Pelle Erobreren, og publikum strømmede til.
Forud var gået hele den klassiske kinoudvikling med rejsebiografer, som i Hornslet viste film på den hvide væg i en slagtehal, hvor nu Fakta ligger.
Bagermester Feldballe-Petersen fra Ebeltoft bygger i 1951 en ny, stor biograf på Nyvej i Hornslet og det årti var de danske biografers storhedstid.
I 60'erne breder TV sig og biografdøden rammer de små byer. På Djursland lukker biograferne i Mørke, Rønde, Ebeltoft og Auning.
"Men da biografen i Hornslet skulle lukke, besluttede Rosenholm Kommune at købe den og drive den som kommunal biograf under navnet Kom-Bi," fortæller Henrik Okkels.
Professionel drift
Men den kommunale biografdrift gik ikke særligt godt, og en borgergruppe tilbød at drive biografen videre som foreningsbiograf.
"Rosenholm Kommune stiller bygningen vederlagsfrit til rådighed og giver desuden et årligt tilskud," fortæller Henrik Okkels, som fra 1990 er med til at professionalisere bestyrelsesarbejdet.
"Nok drives biografen af frivillige, men den kan ikke drives som en venstrehåndsaktivitet. Således har Kom-Bi gennem alle årene haft en fastansat biografleder," siger Henrik Okkels.
Gennem årene er både bølgerne og økonomien gået op og ned. I dag er Kom-Bi den største foreningsdrevne biograf i Østjylland med mere end 40.000 solgte billetter i gode film-år som for eksempel 2012, hvor filmen "Hvidsten Gruppen" blev en af Kom-Bi's hidtil mest sete film.
Ny trussel forude
Kom-Bi har også overlevet overgangen fra Rosenholm Kommune til Syddjurs Kommune i 2007 og får nu omkring 300.000 kr. i årlig driftsstøtte.
Men Kom-Bi har fortsat ondt i økonomien og presser kommunen for at sikre biograf- og kulturhusets fremtid.
"Det grundlæggende problem består fortsat i, at foreningen betaler renter og afdrag på et lån, som den har investeret i en kommunalt ejet bygning," siger Henrik Okkels.
Næste "mission impossible" venter lige om hjørnet: Kulturministeriets forslag til en ny filmlov vil sætte loft over offentlig støtte til små biografer.
"Det kan meget vel blive en trussel mod Kom-Bi's overlevelse," siger Henrik Okkels.