Strandvejen undermineret af Bodil
Nu skal Hørsholm Kommune i gang med reparationsarbejdet efter stormen Bodil
Det var ikke kun havvand, vraggods og tonsvis af tang på Rungsted Strandvej, som blev konsekvensen af stormen Bodils hærgen og efterfølgende oversvømmelser.
Efter lørdagens oprydningsarbejde med at rydde Strandvejen for tang dukkede de egentlige skader frem. Den høje vandstand og de kraftige bølger har flere steder undermineret vejbane og cykel- og gangsti langs strækningen.
Særligt et sted - ud for Sophienberg Slot - har vandmasserne 'gravet' et stort hul ind under vejen, og spørgsmålet er om, det kan holde til, at en lastbil eller et andet tungt køretøj passerer.
Det viser disse billeder, som Rungsted-borger Hans Henrik Raith har mailet til Ugebladets redaktion.
Havnen ramt
Heller ikke Rungsted Havn slap ud fra Bodils bekendtskab uden skrammer. Hele fiskerikajen har stået under vand og rækværket på nordmolen er flere steder revet i stykker.
Netop den høje vandstand har formentlig også givet omfattende skader på havnens mange elinstallationer på moler og bådebroer.