Fortsæt til indhold

En god historie støbt i beton

Forfatter og arkitekt Knud Simonsen signerer fredag eftermiddag sin bog Vestkystbunker i Trangbæks Boghandel

Samfund
Af Martin Schultz

Først var det Tørvekongen, så kom Brunkul og for nylig udkom Vestkystbunker.
Den lokale forfatter og arkitekt Knud Simonsen viser endnu engang sit talent for at forene fortællingen om en overset del af tiden under den tyske besættelse med en malende beskrivelse af det særlige miljø omkring specielle arbejdspladser under krigen, i dette tilfælde opførelsen af de hundredevis af bunkere ved den jyske vestkyst.
Den littærere indsats er blevet påskønnet med arbejdslegater fra Statens Kunstråd og også den nyeste roman Vestkystbunker er blevet taget vel imod og udstyret med mange stjerner hos anmeldere på aviser og blade over hele landet.
Fredag eftermiddag kan lokale læsere hilse på Knud Simonsen, når han i Trangbæks Boghandel signerer sin bog mellem kl. 15 og 17.

Bygger videre til den bitre ende

Omkring 50.000 personer af alle mulige slags lige fra bomstærke arbejdsmænd til døgenigte, drukkenbolte, spillefugle og lette damer samlede sig under de klondykelignende forhold omkring tyskernes gigantiske bunkerproduktion langs den jyske vestkyst.
Opførelsen af bunkerne accellererede i 1943 efter at general Rommel havde været på inspektion og fandt forsvaret utilstrækkeligt. Han anbefalede Hitler at befæste Vestkysten yderligere med bunkere, tankspærringer og landminer.
”Bunkerne skulle gøre tyskerne i stand til at slå en allieret invasion tilbage. Men invasionen kom aldrig, for den blev som bekendt gennemført i Normandiet på D-Dagen 6. juni 1944,” siger Knud Simonsen. Opførelsen af bunkere fortsatte helt frem til befrielsen i 1945 og betalingen til de mange arbejdere blev trukket på den såkaldte klientkonto i Nationalbanken i København.

Beskriver tidslommer

Med sine beskrivelser af disse tidslommer under krigen får Knud Simonsen både fortalt historiske fakta, men dykker samtidig ned i hverdagslivet i områderne med disse særlige arbejdspladser.
”Mens brunkulsarbejderne var en slags helte, fordi de skaffede varme til danskerne, så blev de folk, som med trillebør, skovl og blandemaskiner opførte betonbunkerne, betragtet som tyske håndlangere,” fortæller Knud Simonsen.
”Men måske var de helte på deres helt egen måde, fordi de med deres indsats bidrog til at de allierede styrker ikke gik i land på den jyske vestkyst. Det ville være blevet et helt uoverskueligt scenarie, en slagtebænk Jylland,” mener Knud Simonsen.

En mand med mange talenter

Knud Simonsen fra Ugelbølle er en mand med mange talenter. Den 63-årige arkitekt med tegnestue i Rønde er også kendt som hyttebyvært med fiskesø og smuk natur i Djurs Hytteby i Nimtofte.
Forfatterskabet bedrives i fritiden, men bag bøgerne ligger et meget stort researcharbejde, som går lige fra lokale biblioteker til lokalarkiver langs Vestkysten og til Rigsarkivet i København, hvor de allerfleste historiske dokumenter opbevares og kun er tilgængelige efter ansøgning.
Med Vestkystbunker er trilogien om de specielle arbejdspladser under besættelsestiden afsluttet, men Knud Simonsen udelukker ikke at der kommer mere fra hans hånd og nævner både retsopgøret og flygtningeproblematikken efter krigen som emner han interesserer sig for.