Fortsæt til indhold

Kafé Kolind rækker atter hånden ud til ensomme

Juleaften inviterer caféen i Drasbekparken på overdådig julemiddag plus godter, sang og hygge for de mennesker i lokalområdet, som ikke kan genkende glansbilledet af julen som hjerternes fest, men snarere synes, at julen er en ensom tid – en mental pest

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Frygter du for julen, mens alle andre glæder sig til den forestående højtid? Så er du ikke alene. For mange i alle aldre er julen en ensom og svær tid, når virkeligheden ikke lever op til idealet om en hyggelig tid med familien og de farvestrålende julehæfters bud på et arsenal af julegaver.
Du kan imidlertid undgå at skulle sidde ensom og alene juleaften, hvis du foretrækker at være sammen med en kreds af ligesindede.
Kafé Kolind i Drasbekparken i stationsbyen åbner også i år dørene på årets største højtidsaften for mennesker, der har udsigt til en ensom juleaften, men længes efter at det skal være anderledes.

Juleaften siden 2005

Kafé Kolind har holdt juleaften siden 2005, og modellen har altid været den samme, fortæller caféleder Bente Møller, der allerede har fået ­ ere forventningsfulde forespørgsler fra en del af Kafé Kolinds daglige gæster: “I holder da juleaften igen i år...”
Det kan Bente Møller heldigvis svare ja til.
“Det foregår stille og roligt, og de gæster, der møder op, foretrækker mest af alt at være sammen om at dvæle ved minderne. Vi kan aldrig erstatte en familiejul, men for de, der er med, er det vigtigste at være sammen med andre.”
De fleste er mænd, og mange af dem dukker allerede op om eftermiddagen i caféen. Nogle går lidt til hånde, mens de fremmødte frivillige med ansvar for det praktiske arrangement kigger til anden i ovnen, bruner kartoflerne, smager sovsen til eller pisker ­ fløden til ris a' la manden.
“Sidste år dukkede der 18 op, hovedparten i forvejen med en relation til Kafé Kolind, men det er ikke afgørende for at være med. Vi kan læse i gæstebogen, at julen altid fremkalder mange minder,” fortæller Bente Møller, der ikke selv er med juleaften. Den holder hun sammen med sin egen familie.
“Et ægtepar fra Ebeltoft og en ung gut fra Vestjylland tilbød sig som værter sidste år, og vi skal også nok sørge for, at der er dygtige værter i år,” lover cafélederen, som også forsikrer på tro og love, at menuen kommer til at bestå af andesteg med det nødvendige tilbehør, ris a' la mande, konfekt, kaffe og småkager - vel at mærke à la carte.
Efter middagen synges der lidt i skæret fra juletræet, og der snakkes henover bordene
Ved 21-tiden er der som regel tid til opbrud, når der er ryddet op i café og køkken. Alle giver en hånd med.

Meld dig som frivillig

Bente Møller har på de relevante, digitale platforme været ude at søge efter frivillige til at være værter i Kafé Kolind juleaften.
“Der kan sagtens være lokale, der gerne vil hjælpe til, og de skal ikke holde sig tilbage,” siger Bente Møller.
“Vi stiller ikke krav om, at man skal være en sand tryllekunstner i et køkken. Det primære er, at man vil lave en god juleaften og være med til at hygge om gæsterne. For mange frivillige bliver der tale om gensidig hygge, og de får som regel en anderledes men dejlig juleaften alligevel.”
Bente Møller lover, at de frivillige selv kan sætte deres præg på aftenen.
“Jeg vil ikke være Kloge Åge og fortælle dem, hvordan de skal arrangere en god juleaften. De, der melder sig, får et par dage før en god introduktion til de praktiske ting, og de skal ikke købe ind. Det er der sørget for. Man møder ind den 24. december klokken cirka 14 og kan slutte ved 21-tiden.”
Juleaften på Kafé Kolind er alkoholfri, og sådan er det med samtlige aktiviteter i caféen.
Interesserede frivillige kan kontakte Bente Møller på telefon 86395554.