Fortsæt til indhold

120.000 nye affaldsbeholdere ruller ud på Djursland

Fra 1. maj og et halvt år frem vil Djurslands husstande få nye affaldsbeholdere som en del af den nye affaldsordning.

Samfund
sra

Fra maj ruller Reno Djurs I/S over 120.000 nye affaldsbeholdere ud til husstandene på Djursland. Det er starten på den nye affaldsordning, hvor langt mere af husstandens affald bliver hentet på adressen, skriver Reno Djurs i en pressemeddelelse.

Standardløsningen for et enfamiliehus er en beholder til mad- og restaffald, der tømmes hver anden uge; en beholder til glas, metal, plast og mad- og drikkekartoner, der tømmes hver tredje uge; og en beholder til papir, pap og tekstilaffald, der tømmes hver fjerde uge.

Beholderen til restaffald bliver byttet med en anden, mens beholderen til papir, pap og tekstilaffald får nye klistermærker på. Og så kommer der en tredje beholder.

Sammen med beholderne er der grønne poser til madaffald og poser til tekstilaffald. Der er også information med tips om sortering og indretning.

Beholderne skiftes ud fra 1. maj og et halvt år frem. Når husstanden har fået nye beholdere, starter den nye ordning. Indtil da gælder den gamle. Alle husstande får et brev cirka to til fire uger før, beholderne bliver skiftet.

Kører ud fra Ryomgård

Den praktiske opgave med at skifte beholdere er vundet af firmaet PHP Service, som trygt kan kalde sig specialist.

»Vi er 100 mand, der ikke laver andet. Vi skifter beholdere i både Danmark og Sverige,« fortæller Michael Egelund Christensen, der er projektleder i PHP Service og står for udskiftningen på Djursland.

Firmaet har lejet bygninger i Ryomgård i et halvt år. De mange affaldsbeholdere skal først samles, og så skal de pakkes med poser og informationsmateriale. Herefter bliver de kørt ud efter en plan, som passer bedst muligt med tømmetiderne hos husstanden.

PHP Service har 30 mand på opgaven på Djursland.

Stor operation

Fællesbebyggelser og sommerhuse kommer også på den nye affaldsordning i de nærmeste måneder. Alle får direkte besked om den nye ordning og en pakke med information om sorteringen.

»Vi følger vores tidsplan til punkt og prikke. I alt er der tale om 150.000 beholdere plus materiel til bolig- og andelsforeninger. Det er en meget stor operation, og derfor strækker vi det over nogle måneder. Vi vil være sikre på, at folk til hver en tid kan komme af med deres affald på en betryggende måde,« siger Morten Therkildsen, der er direktør i Reno Djurs I/S.