Hørning Udemotion og Hørning Puls fusionerer
Nu kan man også køre MTB, landevejscykling og gravel i Hørning Puls.
Hørning Udemotion og Hørning Puls fusionerer. Det er faldet på plads efter nogle møder, sparring med DGI Østjylland og sidst men ikke mindst, da medlemmerne stemte ja til forslaget om fusion.
De aktiviteter, Hørning Udemotion har tilbudt siden 2009, rykker nu over og bliver en del af Hørning Puls’ tilbud.
Det var et ønske om at være en del af et større fællesskab og en erkendelse af, at bestyrelsen i Hørning Udemotion skulle have nye kræfter til, der fik foreningen til at kontakte Hørning Puls og spørge, om de var interesserede i en sammenlægning.
Nye muligheder
Hørning Puls byder de nye medlemmer og frivillige velkommen:
»Det var ikke svært at se potentialet i en sammenlægning, da aktiviteterne ligger tæt op ad nogle af dem, vi i forvejen tilbyder i Hørning Puls, for eksempel Indoor Cycling, Løb & Walk. Vi kan se nye muligheder for vores medlemmer og frivillige, og det er positivt. Vi glæder os til at byde de nye frivillige og medlemmer velkomne i Hørning Puls,« siger formand for Hørning Puls, Anne Marie Aebeloe, i en pressemeddelelse.
Rent praktisk og ledelsesmæssigt kommer de nye aktiviteter til at høre under Puls Cycling-afdelingen, og man kan allerede nu booke sig ind på de nye hold.
Hørning Puls er en idrætsforening med 2915 medlemmer og ca. 160 frivillige. Med fusionen regner foreningen med at runde 3000 medlemmer. Udover Puls Cyclings aktiviteter tilbyder foreningen gymnastik, løb og walk, træning i fitnesscenter, træning på fitnesshold og krolf.