Fortsæt til indhold

Praktikforløb i Normal kåret som årets bedste

Butikskæden Normal og deres finansbachelorpraktikant Sofie Amalie Jonassen fra Erhvervsakademi Aarhus vinder pris for et forbilledligt praktikforløb.

Samfund
gs

Finansbachelor Sofie Amalie Jonassen er en af mange studerende fra Erhvervsakademi Aarhus, der i løbet af foråret har indstillet sin praktikvirksomhed til prisen.

Normal med hovedkontor i Skanderborg har fra start til slut givet deres praktikant optimale rammer for at bidrage og vokse fagligt og personligt, og det sikrer dem prisen ’Årets Erhvervsakademi Aarhus-praktik 2023’, lyder det i en pressemeddelelse fra erhvervsakademiet.

Juryen begrunder valget af Normal med, at praktikforløbet ligger i top på alle parametre.

»Sofie har fået tildelt et stort ansvar og udviklet sig både fagligt og personligt. Normal har støttet og udfordret Sofie på forbilledlig vis. Derfor var vi i juryen ikke i tvivl om, at dette praktikmatch fortjener at vinde,« siger Finn Lund Andersen, direktør i Konsulenthuset Ballisager, bestyrelsesformand på Erhvervsakademi Aarhus og en del af juryen.

14 millioner varer

Vil du vide, hvor mange dåser ørerensere, pakker Pokemon eller poser kattegrus der kan være i en Normal, så spørg Sofie Amalie Jonassen.

Hun har som detailkædens indkøbssupportpraktikant stået for at bestille 14 millioner styk varer til mere end 70 nye Normal-butikker i Danmark, Norden og Sydeuropa.

Jeg har fået tildelt et enormt ansvar og lært så utrolig meget på dette halve år
Sofie Amalie Jonassen, indkøbssupportpraktikant i Normal

»Jeg har fået tildelt et enormt ansvar og lært så utrolig meget på dette halve år,« konkluderer Sofie Amalie Jonassen, der er tidligere STX-student fra Vejle.

Vareflow til mere end 70 butikker

Normal har 485 butikker i Danmark, Norden og Sydeuropa. Kæden åbner i gennemsnit tre til fire nye butikker om ugen rundt omkring i Europa.

I hver butik er der cirka 200.000 varer fordelt på omkring 4.800 forskellige varenumre.

»Der er mange varer at holde styr på, også fordi det skifter fra uge til uge. Man kan ikke bare tage en tjekliste frem,« siger Sofie, der er blevet hundredemetermester i Excel.

»Analyse, systematik og data er lige mig,« bedyrer den 24-årige finansbachelorstuderende.

Til en gennemsnitlig butiksstørrelse bestiller Sofie ofte 100 paller med 200.000 stk. varer, der gerne skulle række til de første par uger efter åbningen.

»Jeg prøver altid at ramme den perfekte varemængde og varemix.«

Sortimentet varierer efter butikkens størrelse og placering.

»I Sydeuropa foretrækker de hårfjerningsvoks frem for barbarskrabere. I København sælges der mange vabelplastre. I Finland er en af de bedst sælgende varer Pokemon-kort,« uddyber hun.

»Jeg har lært at træffe hurtige beslutninger og lært, at det er okay, at der ikke altid er et facit. Normal har givet mig plads til at lave fejl, hvilket har udviklet mig personligt og fagligt.«

Stolte af prisen

Normal arbejder målrettet på at gøre sig attraktive overfor praktikanter ved at sikre dem ordentlige rammer. Mange af praktikanterne bliver efterfølgende ansat.

»Vi er superglade og taknemmelige for denne anerkendelse,« siger praktikvejleder og markedskoordinator Camilla Storm fra Normal.

Normal og Sofie går nu videre til den landsdækkende finale hos Scandic Kødbyen i København tirsdag 23. maj, hvor praktikforløbet skal op imod vinderne fra landets øvrige syv erhvervsakademier.