Fortsæt til indhold

Værdikampen om kysten i Syddjurs

Museumsdirektør Bo Skaarup kritiserer V-regeringen på Naturens Dag

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

?Foruden at være leder af Naturhistorisk Museum i Aarhus har havbiolog Bo Skaarup skrevet bogen: Danmarks strandguide Djursland, der er en beskrivelse af Djurslands 250 km lange kystlinje.

Bogen er en af grundene til, at Bo Skaarup deltager i debatten om regeringens planer om at give borgerne friere tøjler i forhold til planloven.

Natur retur?

Danmark har tradition for en restriktiv planlægning af kystzonen. 300 meter Strandbeskyttelseslinje og Kystnærhedszonen, der er en planlægningszone, hvor ferie- og fritidsanlæg kun kan lokaliseres efter sammenhængende turistpolitiske overvejelser. Denne zone udgør cirka 25 procent af det danske areal.

Venstre ønsker imidlertid at ophæve Strandbeskyttelseslinjen på visse områder og vil desuden lade det være op til kommunerne og ikke staten, om der skal bygges nær vandkanten eller ej. Strandbeskyttelseslinjen på 300 meter skal efter Venstres mening kun gælde, hvor der er sammenhængende natur. Kystnærhedszonen på mellem 300 meter og 3 kilometer ophæves og erstattes af regler for landzone.

Konsekvenserne giver Bo Skaarup sit bud på Naturens Dag på søndag i debatforedraget ”Danmarks kyster – natur retur”, som han holder på Rønde Højskole.

Syddjurs bliver berørt

Syddjurs Kommune er en af de kommuner i landet med den længste kystlinje, og derfor også en kommune, hvor regeringens udspil kan komme til at betyde meget.

“Der mangler endnu en fortolkning af, hvordan regeringens tekst: “Strandbeskyttelseslinjen skal kun gælde hvor der er sammenhængende natur”, skal fortolkes, men i værste tilfælde har Danmarks Naturfredningsforening beregnet, at op til 32 procent af kystlinjen i Syddjurs kan blive berørt – bebygget, udlagt til campingpladser, hoteller og anden form for kystturisme,” siger Karen Andreasen, bestyrelsesmedlem i Danmarks Naturfredningsforening Syddjurs.

“Forslaget påståes at fremme turismen og skabe arbejdspladser, selv om undersøgelser viser, at både udenlandske og danske turister kommer på grund af den unikke danske frie og vilde kyst, hvor alle har lov til at færdes,” tilføjer hun.