Grøn mand bliver for hurtigt rød
Debattøren Ole Kragelund, Rønde, peger på et problem på Hovedgaden i Rønde
Ole Kragelund fra Rønde er en af lokalområdets ivrigste debattører og breder sig over mange forskellige emner. For nylig, 4. marts, sendte han en mail til byrådsmedlem Kim Lykke Jensen (SF) - cc borgmesteren og flere andre byrådspolitikere.
”Denne gang handler det ikke om Rosenholmvej i Hornslet, men om Hovedgaden i Rønde - hvor jeg har boet i 12-13 år. Og dér har jeg set masser af situationer, hvor dårligt gående ældre bliver forvirrede og bange, når de krydser over Hovedgaden i et lysreguleret fodgængerfelt,” skriver Ole Kragelund.
”Det er - for mig at se - kun én ting, der gør folk bange og forvirrede under brug af et fodgængerfelt: nemlig når den grønne mand i lyskurven efter 7 sekunder pludselig skifter til rød mand.”
For et år siden, i byrådets spørgetid 26. marts 2014, pegede Ole Kragelund på samme problematik.
”Udvalgsformand Per Dalgaard (DF - red.) afviste i byrådssalen mit skriftlige spørgsmål/forslag om at udvide gå-tiden fra 7 sekunder til eksempelvis 20 sekunder. Men jeg har senere hørt, at Per Dalgaard var misinformeret om, hvilket kryds det handler om. Han troede, det var Hovedgadens nederste lyskryds - det eneste som fungerer OK. Siden er nemlig endnu et lys lavet om til 7 sekunder.”
Ole Kragelund tog Lokalavisens udsendte med en tur hen til et af lyskrydsene - og trykkede på knappen for at tænde den grønne mand.
Og Ole Kragelund har virkelig en pointe. Hvis man går blot en lille smule langsomt, er manden blevet rød, inden man når hellen midt i Hovedgaden.
Oveni det kommer, at hvis/når man strander på hellen midt på Hovedgaden i Rønde, må man pænt vente, til en anden fodgænger trykker den grønne mand frem. Der er nemlig ikke placeret nogen knap på hellen.