Fortsæt til indhold

DF’er til Nordjylland med en sav på en pind

Folketingskandidat Laila Sortland fra DF kører i dag rundt i Nordjylland med en sav på en pind og piller valgplakater ned

Samfund
Af Mogens Greve

Da Lokalavisen ringede til Laila Sortland, svarede hun ikke lige ved første opkald, da hun på vejen fra hjemmet i Ryomgård til Aalborg Vest var holdt ind for at købe en sav.
”Med en sav på en pind slipper jeg for at skulle op på stigen,” siger Laila Sortland tilbage i bilen med den nye sav.
Byrådsmedlem i Syddjurs Kommune, Laila Sortland, stillede op for Dansk Folkeparti i Aalborg Vest kredsen og har 450 valgplakater, der nu skal pilles ned.
Hun bruger dagen i dag på det - og skal også bruge hele søndagen.
”På 4 dage brugte jeg 36 timer til at hænge dem op, og da havde jeg endda hjælpere med,” fortæller Laila Sortland. På trods af det afviser hun ikke at stille op til Folketingsvalget igen – og er helt sikker på at stille op til Kommunalvalget i Syddjurs Kommune.
Solen står op igen i morgen
”Jeg kan se på den foreløbige vurdering på altinget.dk, at jeg ikke er kommet ind. Det er selvfølgelig ærgerligt, men solen står jo op igen i morgen. Nu håber jeg bare, at vi går med i regeringen og gør vores indflydelse gældende.”
Laila Sortland fulgte valget torsdag aften i hjemlige omgivelser sammen med to børn og fem voksne - med stegt flæsk og persillesovs på menuen.
”Jeg gik i seng kl. 23.30 og sov som en sten. Valget var afgjort, og jeg kunne ikke gøre mere.”