Butikskæde bredes ud med raketfart
Normal A/S har hovedkvarter på Låsbyvej 18 i Skanderborg, hvorfra slagets gang styres for kæde i kraftig vokseværk
Normal A/S har succes med et usædvanligt sortimentsmix i butikskæde, der udvides med mindst 25 butikker i 2016.
Slagets gang styres fra hovedkvarteret på Låsbyvej 18 i Skanderborg. Her knokler iværksætterne Bo Kristensen og Torben Mouritsen sammen med 30 ansatte for at brede den kun knap tre år gamle butikskæde ud over hele Danmarkskortet.
Konceptet bag Normal er en hybrid mellem et supermarked og en butik, der sælger varer til personlig pleje.
Ekspansionen foregår i et tempo, der gør, at Torben Mouritsen lige skal tænke sig om i et splitsekund, inden han svarer på spørgsmålet om, hvor mange butikker Normal er nået op på.
“29,” lyder svaret, hvortil han skyndsomt tilføjer, at dertil kommer tre åbninger i løbet af vinterferien uge 7 i City Vest i Aarhus, i Stenløse og i Hjørring.
Det hele er sket, siden konceptet blev testet fra april 2013 i første butik i Silkeborg. Ekspansionen fortsætter, men rykker fra i år op i et højere gear.
Der er således planer om minimum 25 butiksåbninger alene i 2016.
Torben Mouritsen erkender, at det nu går hurtigere, end oprindelig forventet.
“Men hvorfor vente? Kunderne har taget godt imod os, og så kan vi ligeså godt ekspandere så hurtigt, som organisationen kan håndtere det,” siger han.
Virksomhedens kapitalgrundlag er også gearet til formålet.
“I oktober 2014 investerede Anders Holch Petersen, Bestseller, i Normal A/S. Desuden tjener vi penge, og derfor har vi kapital til at skrue tempoet op,” understreger Torben Mouritsen.
Allerede nu er medarbejderstaben inklusiv de mange deltidsansatte i butikkerne nået op på 1000 personer. Det stiller store krav.
“Vi forsøger at tilpasse os til væksten, så organisationen passer til fremtiden,” fastslår Torben Mouritsen.
Han og Bo Kristensen har en fælles fortid i Dansk Supermarked, og det er butiksopdragelsen derfra, de to iværksættere har taget med sig.
Begge var i den første tid ude i butikkerne for at give et nap med og videreformidle en kultur om, at Normal-butikker altid skal være rene, pæne og have velopfyldte hylder.
“Det har vi ikke tid til længere. Men det er vigtig at bevare kulturen, og at vi er tæt på butikkerne og omvendt, og vi meget opmærksomme på, hvordan det fastholdes,” siger Torben Mouritsen.
Konceptet bag Normal er en sortimentssammensætning, der hidtil har været ukendt i Danmark.
På hylderne findes blandt andet varer som dyremad, cornflakes, vaskepulver, tandpasta, kosmetik og shampoo.
Dertil kommer, at sortimentet løbende varieres med et antal nye varer, som skal skabe indkøbsoplevelser for kunderne.
Varerne er kendte mærkevarer, som kunderne ifølge Normal kan spare mellem 30 og 60 procent på i forhold til normalprisen i andre forretninger.
Prisen hænger sammen med en anden grundpille, og det er, at Normal køber sine varer hos udenlandske distributører i andre EU-lande.
Det vil sige, at Normal parallelimporterer, og det er billigere, end hvis varerne blev købt hos mærkevarefirmaer i Danmark.