Nordea-fonden sender penge til ny have ved Kulturgrunden
Nordea-fondens Her-Gror-Vi-pulje har netop sendt mere end 37 millioner kroner til lokale fællesskaber fordelt i hele landet. Det er anden gang i år, at puljen lader penge fra puljen regne ned over projekter, som ’fremmer det gode liv i byer med fokus på at bidrage til bynaturen og styrke blå og grønne fællesskaber.’
I denne omgang har 57 projekter fået støtte, og to af dem ligger i Syddjurs.
Puljen er iværksat for at støtte borgerdrevne initiativer, som får både bynaturen til at gro og fællesskaberne til at vokse. F.eks. i form af friluftsbade, fælles byhaver og legepladser med biodiversitet i fokus.
Mange af de støttede projekter er mindre anlægs- og facilitetsprojekter, som omdanner asfalterede områder og uudnyttede græsarealer til grønne åndehuller og nye samlingssteder i byerne.
Nordea-fonden havde oprindeligt øremærket 50 mio. kr. til Her gror vi-puljens to uddelingsrunder, men pga. stor efterspørgsel uddeles samlet hele 66,8 mio. kr. - 16,8 mio. kr. mere end planlagt.
»Vi er igen blevet blæst bagover af det enorme engagement, vi har mødt i både frivillige og professionelle organisationer. Der er saft og kraft i de borgerdrevene initiativer, og vi glæder os til at bidrage til at få de mange fællesskabsorienterede aktiviteter til at spire,« siger Henrik Lehmann Andersen, adm. direktør i Nordea-fonden.
Haven kan spises
Det er Kulturgrunden i Hornslet og Glas i Ebeltoft, der lokalt har været så heldige at få del i puljen. Glas har fået 772.000 kroner og Kulturgrunden 472.369 kroner.
Foreningen Kulturgrunden Kulturhaven har søgt om støtte til at etablere et ca. 1.200 m2 haveanlæg på området ved Tingvej, som skal skabe mulighed for en lang række fælles aktiviteter for byens borgere.
Projektet skal etablere en kulturhave opdelt i tre dele:
1) Plænen, som danner overgang til byen med siddepladser og plantekasser, træer, buske og bundvegetation.
2) Kulturhavens ’Plaza’ med ramme for fællesspisning, madlavning, bålhygge, borde-bænkesæt, lyskilder og spiselige planter til madlavningen, grejbank med grej til leg og læring, byttebank, tæpper, bålfade, sejloverdækninger, udendørsspil/flytbar scene, kogegrej, bestik og tallerkener og meget mere.
3) Den Hemmelige have – en vild have med dyreliv og forskellige plantearter m.v., herunder spiselige planter. Der opsættes informationsskilte og etableres en terRasse. Endelig anlægges stier rundt i haven, et skur renoveres, der opstilles en pilehytte og etableres en café.
Etablering af haven skal inddrage en bred palette af borgere, blandt andet de unge, som Kulturgrunden har et samarbejde med Ungdomsskolen og SSP omkring.