Mikael Jarnvig kom forbi - så knækkede flagstang på Ejer Bavnehøj
Kioskansat ved Ejer Bavnehøj kan aktuelt ikke hejse flaget på tårnet af Ejer Bavnehøj. Det er dog næppe meteorologs skyld.
Flaget på Ejer Bavnehøj burde i disse dage være hejst, for vi er midt i sommerperioden, hvor flaget dagligt vajer over det nok så kendte tårn på »bjergets« top.
Det er en ung kioskansat, der er ansvarlig for at hejse flaget ved Danmarks tredjehøjeste punkt. Netop nu er det dog mission impossible at få et flag op ved turistattraktionen i den sydlige del af Skanderborg Kommune.
Søndag 2. juli bukkede flagstangen under for vindstød op til 18 m/s, oplyser formanden for Ejer Bavnehøjs Venner, Viggo Rasmussen.
Han synes, det er en smule komisk, at flagstangen måtte lade livet få dage efter, den kendte DR-meteorolog Mikael Jarnvig besøgte Ejer Bavnehøj.
»Det var grotesk, at vi kort forinden havde besøg af Mikael Jarnvig. Vi fik en god snak om vind og vejr, men åbenbart ikke en tilstrækkelig god snak,« siger Viggo Rasmussen til Uge-Bladet Skanderborg.
Nej, vi er højest!
Mikael Jarnvig besøgte Ejer Bavnehøj i forbindelse med programmet »Vores Sommervejr«, der i det pågældende afsnit satte fokus på en årtier lang og ophedet debat om, hvilket punkt i Danmark er det højeste. I dag er konsensus, at Møllehøj, også Skanderborg Kommune, er det højeste punkt, mens Yding Skovhøj i Horsens Kommune er det næsthøjeste.
Ejer Bavnehøj indtager med sine 170,35 meter over vandet en flot tredjeplads.
På toppen af Ejer Bavnehøj er som bekendt et tårn, 12,5 meter højt, og herfra stak den nu knækkede flagstang omkring otte yderligere meter op.
Nyt flag på vej
Viggo Rasmussen har været formand for Ejer Bavnehøjs Venner i 23 år, og i den tid har to flagstænger på toppen af tårnet tidligere måttet kapitulere over for stærk vind.
»Det er sket før, så det er ikke totalt overraskende. Det, der gør forskellen, er, om flagstangen står med eller uden flag. Når flaget er oppe, kan flagstangen stå som en bue,« siger han.
Han har nu bestilt et nyt flag »med en kraftig understregning af, at det skal være den kraftigste, de har.« Det vil dog forventeligt først være omkring 20. juli, at et flag atter kommer til at vaje over Ejer Bavnehøj.
Flaget er (normalt) hejst i de af døgnets timer, kiosken ved turistattraktionen er åben. Det skal ifølge Viggo Rasmussen fungere som en slags serviceinformation til bilister på E45.