Fortsæt til indhold

Første signal om et tættere borgerligt samarbejde?

Venstre, Borgerlisten og Dansk Folkeparti indgår teknisk valgforbund i Norddjurs

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Tidligere på året kunne Lokalavisen fortælle, at Norddjurs Konservative, Radikale Venstre og Liberal Alliance havde indgået et såkaldt teknisk valgforbund til det forestående kommunalvalg.
Det overraskende var, at Det Radikale Venstre var med på den blå vogn, selvom partierne som altid havde travlt med at betone, at det kun var for at undgå stemmespild og at der ikke var politiske bindinger forbundet med aftalen
Det samme siger de ledende repræsentanter fra Venstre, Borgerlisten Norddjurs og Dansk Folkeparti efter, at de tre partier i weekenden blev enige om at indgå et teknisk valgforbund.
"Vi vil samarbejde for at udgå stemmespild. Ved at indgå et valgforbund hjælper vi hinanden, så vi sikrer, at alle borgerlige stemmer, går til at sikre så mange borgerlige mandater som muligt," siger Harald Grønlund, Borgerlisten, i den udsendte pressemeddelelse.
"Det har været vigtigt for os i Dansk Folkeparti, at vi går til valg som et selvstændigt parti. Vi har vores mærkesager, som vi vil profilere os på. Men et valgforbund er vigtigt, fordi det gavner os alle og derfor gavner det Norddjurs Kommune," sekunderer Steen Jensen, Dansk Folkeparti.

"Som Steen siger, så går vi til valg som selvstændige partier, og samarbejdet går ud på at undgå stemmespild. Men vi fra Venstre håber selvfølgelig på et nærmere samarbejde både op til og efter valget," lukker og slukker Kasper Bjerregaard, Venstre, i pressemeddelelsen.
De tre citater kan man naturligvis fortolke, som man vil.
Men for Venstres nye borgmesterkandidat Kasper Bjerregaard er det lidt af en sejr, at han har formået at indgå en aftale med Dansk Folkeparti.
Det er et første signal om, at der er bevægelse på den borgerlige fløj, hvor Dansk Folkeparti sidder med nøglerne til et systemskifte i Norddjurs.
Hidtil har Dansk Folkeparti i denne og sidste periode i Norddjurs Kommunalbestyrelse trofast støttet Socialdemokratiet og borgmester Jan Petersen i afgørende politiske spørgsmål.

Hvem får mest glæde af et valgforbund?

Et valgforbund betyder, at de partier, der indgår i valgforbundet, tildeles mandater, som om de var et samlet parti.
Først derefter fordeler man de mandater, valgforbundet har opnået, på de enkelte partier., Det sker efter de samme regler, d'Hondts fordelingsmetode, som gælder for fordelingen af mandaterne mellem partierne ved den første mandatfordeling.
Det man skal holde sig for øje er, at sandsynligheden for, at et parti får noget ud af et valgforbund, er proportional med partiets størrelse.
I tilfældet Venstre - Borgerlisten - Dansk Folkeparti, der i denne periode har henholdsvis 6, 2 og 2 mandater (Dansk Folkeparti har efter valget i 2013 fået et ekstra tredje mandat ved, at Socialdemokratiets Pia Bjerregaard skiftede partifarve.) i Norddjurs Kommunalbestyrelse, kan man med god ret tale om, at to mindre partier/lister indgår et valgforbund med et større parti.
Det kan de to små partier tabe på, hvis man sammenligner med situationen, at det var de to små partier (Dansk Folkeparti og Borgerlisten), der alene havde aftalt valgforbundet uden at tænke på Venstre.
Derimod kan Venstre opnå en fordel, som mere end opvejer, hvad Dansk Folkeparti og Borgerlisten eventuelt sætter til.