Fortsæt til indhold

Hård kritik af kommunedirektør i betændt byggeprojekt

Stort byggeprojekt kommer til at sikre bedre rammer for børn. Fælles bestyrelse er voldsomt utilfreds med kommunaldirektør, der forsvarer kommunens beslutninger.

Samfund

Et visionært prestigeprojekt og landets mest klimaneutrale børneinstitution.

Ambitionerne har aldrig været små, når det gælder en kommende, ny udgave af Børnegården Bison ved Ryesgade i Gammel Rye.

I seks år har bestyrelsen for Børnegården Bison og Gl. Rye Skole arbejdet for en ny institution. Nu er byggeriet godt i gang, men for bestyrelsesmedlemmer er glæde og forventning til dels afløst af vrede og forbløffelse.

Bestyrelsens medlemmer mener, at det projekt, de har drømt om, er endt med at blive væsentligt forringet. Det skyldes, at Skanderborg Kommune har valgt at ændre de oprindelige tilkørselsforhold og samtidig vil bygge et større parkeringsareal, der kommer til tage plads fra institutionens legeplads.

Kommunens løsning skal være et resultat af, at medarbejdere ved Veje og Trafik i løbet af 2022 blev opmærksomme på, at hældningen på tilkørslen til børnehaven er stejlere, end retningslinjerne i kommunens regulativer tillader.

Børnene i Børnegården Bison har længe kunnet følge med i udviklingen af deres kommende "hjem." Foto: Privat

»Uforskammede svar»

Veje og Trafik sendte i efteråret 2022 en ny projekttegning til bestyrelsen for Børnegården Bison og Gl. Rye Skole. Siden har bestyrelsen sendt flere alternative løsningsforslag, der ifølge dens medlemmer er bedre, billigere og mere bæredygtige.

Forslagene er ikke just blevet taget imod med kyshånd af kommunaldirektør Lars Clement, lyder det.

»Vi havde indtil efteråret 2022 en fin kontakt til kommunen. Der var lydhørhed og åbenhed, og da han så kom til, blev der helt lukket ned. Vi har været dygtige til at rådføre os med byggefaglige, inden vi forstyrrede kommunen, men vi fik nogle uforskammede svar, nærmest voksenskældud. Vi er mega utilfredse med den måde, kommunaldirektør Lars Clement har blandet sig på. Der er slet ingen imødekommenhed,« siger bestyrelsesformand for Børnegården Bison og Gl. Rye Skole, Henrik Taastrøm.

Ifølge Henrik Taastrøm har blandt andre Silkeborg Kommune og Aarhus Kommune i flere byggesager kompenseret for retningslinjerne om, hvor meget et terræn må falde ved tilkørsler.

Der kommer en tæskefed børnehave, der både arkitektonisk og i forhold til bæredygtighed er rigtig god.
Lars Clement, kommunaldirektør, Skanderborg Kommune
Den nye udgave af Børnegården Bison skal, når den står færdig, gerne se ud omtrent som denne illustration af arkitektfirmaet Sweco.. Illustration: Sweco

Visionært

Henrik Taastrøm understreger, at han er glad for, at Gammel Rye, forventeligt i sommeren 2024, får en ny børneinstitution med plads til 18 vuggestuebørn og 110 børnehavebørn. En institution med en anlægspris på omkring 33 millioner kroner.

»Vi er virkelig glade for bygningen, den er løst rigtig godt. Den nuværende børnehave er indrettet i en tidligere restaurant, og det er godt, vi endelig er i gang med at bygge en ny. Det nye børnehus er et visionært projekt i forhold til miljø og energi. Man har så vidt muligt valgt CO2-neutrale materialer som træ og mursten,« siger han og tilføjer:

»Vi havde håbet, den ville blive større, for den er allerede fuldt booket, men det har Skanderborg Kommune ikke ønsket at gøre. Børnetallet stiger konstant i Gammel Rye, og i de seneste fire år har vi kørt med en permanent overbelægning på 30 procent.«

Som en kuriositet kan det nævnes, at den indvendige del af børneinstitutionen blandt andet skal bygges af teglsten fra et Per Kirkeby-kunstværk, der tidligere har stået på Museum Silkeborg. Det skyldes ifølge chef for Anlæg og Ejendomme, Kirsten Langås Andersen, at kommunen ikke har kunnet skaffe nok genbrugssten fra egne nedrivninger til at gennemføre byggeprojektet.

Vi skal som bestyrelse gå efter den bedste løsning for vores børn og de mennesker, der bor i Gl Rye.
Henrik Taastrøm, bestyrelsesformand for Børnegården Bison og Gl. Rye Skole
Indtil sidste del af 2022 var alle involverede glade for udviklingen i forhold til byggeprojektet på Ryesgade i Gammel Rye. Det er ikke længere tilfældet. Foto: Privat

»Ubegribeligt mærkelige beslutninger«

Ifølge næstformand for bestyrelsen for Børnegården Bison og Gl. Rye Skole, Trine Broe Rasmussen, har Skanderborg Kommune udvist en bizar opførsel i sagen om den nye udgave af Børnegården Bison.

»Det er nogle ubegribeligt mærkelige beslutninger, der er blevet truffet på meget, meget kort tid, og det virker mærkeligt, at vi bliver skåret af med en mail fra en mand, der burde være i dialog med borgerne,« siger hun og fortsætter:

»Det er et projekt, kommunen fremstiller som et bæredygtigt pionerprojekt, og derfor virker det mærkeligt, at man vil gøre et asfalteret p-areal 300 kvadratmeter større, så det tager plads fra en legeplads, som kommunen oprindelig selv syntes var for lille.«

Et sted står der lige mange forældre, der er lige så engagerede i en sag, som de er.
Lars Clement, kommunaldirektør, Skanderborg Kommune

Selvom Trine Broe Rasmussen stiller sig uforstående over for kommunens prioriteringer, sætter hun stor pris på, at børnene i Børnegården Bison snart rykker ind i nye rammer.

»Vi har i alt for lang tid haft for mange børn i en bygning, der ikke egner sig til institutionsbrug, og vi glæder os over, at vi snart kan tilbyde vores børn nogle ordentlige rammer, der kan være med til at styrke det pædagogiske arbejde. Personalet i børnehaven har langt hen ad vejen været med til indretningen, og der er tænkt meget over at skabe gode pædagogiske læringsrum,« siger hun.

Hvis denne illustration kommer til at holde stik, må det for børn og pædagoger være et skridt op i forhold til de rammer, en nedlagt restaurant kan præstere. Illustration: Sweco

Forkælede?

Tilbage står kritikken af kommunaldirektør Lars Clement. Bestyrelsesformand Henrik Taastrøm mener, kommunaldirektøren har afsluttet et byggeprojekt, der kunne blive meget bedre, hvis kommunen ville afsætte lidt mere tid til det.

»Der er truffet en politisk beslutning over vores hoveder, og det, synes vi, er ualmindeligt dumt. Det er simpelthen så tåbeligt. Lars Clement kan være ligeglad med, hvordan det nye børnehus ser ud. Det kan vi ikke, for det er os, der bor her,« siger Henrik Taastrøm.

Henrik Taastrøm, er I ikke bare ressourcestærke, forkælede borgere, der kun vil have det, som I vil have det, uden at tage hensyn til øvrige byggerier i kommunen?

»Jeg synes ikke, vi er forkælede. Vi har ventet i mange år, og vi har desuden selv foreslået at vente et år eller to, hvis det kan give os en bedre løsning. Vi presser på for en løsning, der ud fra et fagligt perspektiv er væsentlig bedre og formentlig også billigere, og vi skal som bestyrelse gå efter den bedste løsning for vores børn og de mennesker, der bor i Gl Rye.«

Man skal ikke undervurdere underholdningsværdien ved at se en gravemaskine "in action."

Kommunaldirektør: »Tid er penge«

Ifølge kommunaldirektør Lars Clement har man fra kommunens side brugt »rigtig, rigtig meget tid på dialog og inddragelse« i forhold til den nye udgave af Børnegården Bison.

»Jeg forstår godt, bestyrelsen gerne vil have, at det bliver så godt som overhovedet muligt, og det har vi en fælles interesse i, at det gør. Men på et tidspunkt er man nødt til at vælge en løsning og starte et byggeri, og vi kan sjældent gøre alle tilfredse. Det koster tid og penge, hver gang man skal lave noget om, og tid er penge. Hvis man bliver ved at bruge tid på et enkelt projekt, skrider andre byggerier, og vi er blandt andet ved at bygge to nye skoler og syv nye dagtilbud i kommunen,« siger han til Uge-Bladet Skanderborg.

Lars Clement, har kommunen truffet nogle uhensigtsmæssige og forhastede beslutninger, fordi man har haft travlt med at få gennemført projektet?

»Hvis der ligger en underliggende præmis om, at vi har jappet noget igennem, kan jeg ikke anerkende præmissen. Vi har gjort os umage, og der har været rigtig meget dialog med bestyrelsen. Men dialog er jo ikke ensbetydende med, at man får alt, man vil have. Det kan være, der er truffet uhensigtsmæssige beslutninger, men jeg tror faktisk, det her projekt er analyseret helt i bund. Nogle gange laver vi noget hø og hakkelse, men lige præcis i denne sag har jeg relativ god ro i maven i forhold til resultatet.«

Mener du selv, at du været god nok til at være i dialog med bestyrelsen for Børnegården Bison og Gl. Rye Skole?

»Hvis de ikke oplever det, har jeg tilsyneladende ikke, men hvis man hver gang, man er uenig i en byggesag, går til enten borgmesteren eller kommunaldirektøren, kommer vi helt sikkert ikke i mål med de byggerier, vi skal. Jeg kan godt forstå det fra deres perspektiv, men de har en bygning, de er ansvarlige for, og jeg har et ansvar for samtlige byggerier i hele kommunen og et andet hensyn, og det kan godt konflikte med deres ønske om at fortsætte dialogen i længere tid.«

I kan ikke komme i gang med at bygge det nye parkeringsareal, før den eksisterende institution er revet ned, og bestyrelsen har et ønske om at minimere p-arealet, så der bliver mindre asfalt og mere legeplads. Vil I komme dem i møde?

»Det kommer helt an på, om der er en faglig og saglig begrundelse for det. Hvis vi kan lave noget klogere, skal vi kigge på det. Hvis vi har lavet en fejl, skal vi selvfølgelig lytte, men det tror jeg bare ikke, vi har i denne sag. Hvis det giver mening, vil vi gerne kigge på det, men det skal ikke være en lille nuance, der giver fem kvadratmeter større legeplads.«

Det kommende børnehus i Gammel Rye bliver angiveligt 900-1000 kvadratmeter stort.