Fortsæt til indhold

Lokale bud på klimaløsninger og rent vand imponerede minister

Dan Jørgensen, minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik blev i sidste uge klogere på, hvad Silhorko-Eurowater kan byde ind med i kampen om et bedre klima og rent drikkevand til alle.

Samfund

Christiansborg har et godt øje til Silhorko-Eurowater. Stilling-virksomheden, der er blandt landets førende indenfor højteknologiske vandbehandlings-anlæg, fik besøg af Mette Frederiksen kort inden hun blev landets statsminister, og torsdag i sidste uge var Dan Jørgensen (S), minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, forbi på lynvisit sammen med MF’eren Jens Joel (S).

For Silhorko-Eurowater var det vigtigt at udnytte Dan Jørgensens besøg til at gøre opmærksom på, hvordan virksomheden kan være en aktiv medspiller både i forhold til den grønne omstilling og udviklingshjælp i tredjeverdenslande.

Det er altid rart, når nogen af dem, der sætter retningen for vores samfund interesserer sig for os, og hvordan vi kan bidrage i forhold til udviklingshjælp og klimaomstilling
Torben Buhl, adm. direktør

»Det er altid rart, når nogen af dem, der sætter retningen for vores samfund interesserer sig for os, og hvordan vi kan bidrage i forhold til udviklingshjælp og klimaomstilling. For os er det vigtigt at Dan Jørgensen er opdateret på, hvad der i praksis sker i øjeblikket indenfor omstillingen til vedvarende energi, hvor Power to X-anlæg spiller en central rolle. På det område har Silhorko-Eurowater en førende position,« forklarer adm. direktør, Torben Buhl.

I front med grøn omstilling

Power to X dækker over teknologier, der producerer brændstoffer, kemikalier og materialer på baggrund af grøn brint lavet ved elektrolyse. Elektrolyse er en proces, hvor elektrisk energi fra for eksempel vindmøller og solceller bruges til at spalte vand til brint og ilt. Brinten kan derefter bruges direkte som energikilde.

Vand er selvsagt noget af det vigtigste i et Power to X-anlæg, og Silhorko-Eurowater, hvis kerneområde netop er vandbehandlingsanlæg, har fingeren på pulsen her.

»Det er et af vores nyere områder. Vand er noget af det vigtigste i et Power to X-anlæg, da processen kræver masser vand af god kvalitet. Vi kan på baggrund af vores kompetencer lave gode løsninger til de nye Power to X-anlæg, som i øjeblikket vinder frem. Vi har allerede bygget adskillige anlæg til produktion af brint over de seneste fem år, hvor grøn brint produceret af el fra vindmøller eller solceller erstatter grå og sort brint,« forklarer Torben Buhl

Grå brint er en betegnelse for brint skabt ved afbrænding af naturgas, mens sort brint tilsvarende er en betegnelse for brint fremstillet ved afbrænding af fossile brændstoffer.

Torben Buhl, adm. direktør hos Silhorko (th), benyttede besøget til at orientere Dan Jørgensen, minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, om, hvordan Silhorko kan være en aktiv medspiller både i klimakampen og i forhold til udviklingshjælp til tredjeverdenslande. Foto: Annette Mors-Arvidsen

Rent vand til ulande

Silhorko-Eurowater havde også et andet budskab klar til ministeren. Det handler om rent drikkevand til udviklingslande, og det er et område, hvor virksomheden kan trække på mere end 85 års erfaring med drikkevandsbehandling.

Vi har haft stor succes med at bygge vandværker i Ghana sammen med lokale samarbejdspartnere, hvor indbyggere i små landsbyer nu har adgang til rent drikkevand
Torben Buhl, adm. direktør

»Et af de største problemer i udviklingslande er ofte manglen på adgang til rent vand. Vi kan bidrage med at bygge vandværker i tredjeverdenslande. Vi har haft stor succes med at bygge vandværker i Ghana sammen med lokale samarbejdspartnere, hvor indbyggere i små landsbyer nu har adgang til rent drikkevand. Den slags projekter har vi lavet flere af, og vi vil gerne dele vores erfaringer med ministeren, da vi her har et koncept og en tilgang, vi mener er vigtig på flere planer,« understreger Torben Buhl.

Vandværkerne er nemlig tilpasset den lokale infrastruktur, og det betyder, at de kan drives manuelt og ikke er afhængige af, at der er elektricitet hele tiden.

»De bygger på nogle af de løsninger, vi tidligere brugte herhjemme. I nogle landområder i Afrika kan strømforsyningen være ustabil. Derfor er vandværkerne bygget op, så de kan betjenes manuelt, når det er nødvendigt. Samtidig er vandværkerne med til at skabe job lokalt i landsbyerne. Det er typisk kvinderne, der drifter anlæggene og sælger vand fra vandposterne,« uddyber Torben Buhl.

Tilpasset vandteknologi

Normalt forbindes Silhorko med højteknologiske og fuldautomatiserede løsninger. Derfor understreger Torben Buhl, at Silhorko-Eurowater gør meget ud af at tilpasse teknologien, så den matcher udviklingsniveauet der, hvor løsningen skal anvendes.

»Vi er meget opmærksomme på at tilpasse teknologien til udviklingsniveauet. Det dur ikke, hvis der ikke er kompetencer til at betjene eller vedligeholde anlæggene. De løsninger, vi bruger i udviklingslande, kan betjenes, uden at det kræver et højt uddannelsesniveau. Dog sørger vi altid for, at løsningerne er forberedt, så de kan automatiseres, hvis udviklingen går i den retning,« tilføjer han.

Ideen til besøget hos Silhorko-Eurowater opstod hos Jens Joel, der er Socialdemokratiets klima- og energiordfører.

»Jeg havde inviteret ministeren ud og se på østjysk teknologi, fordi jeg synes, der er grund til at være stolt, men også fordi det er vigtigt for både klimaet og arbejdspladserne lokalt, at vi hele tiden går forrest og hæver ambitionerne i Danmark, så vores lokale virksomheder er blandt verdens bedste. Og Silhorko-Eurowater viser jo, at grønne løsninger fra Skanderborg kan være med til at sikre klimaet og rent drikkevand både herhjemme og ude i verden,« forklarer han.

Skubber verden den rigtige vej

Og ministeren? Jo, han var også godt tilfreds med besøget.

»For mig er det altid enormt inspirerende at komme ud at se nogle af de danske virksomheder, der er med til at reducere belastningen på vores klima og miljø. Den videnskab, der ligger bag at behandle vand på en miljømæssig forsvarlig måde er jo enormt teknisk. Men også fascinerende, når man kommer rundt og ser på håndværket med egne øjne,« fortæller han.

»Jeg synes, at det er fantastisk, når vi i et land som Danmark er med til at levere vandbehandlingsløsninger, der ikke bare bliver brugt herhjemme. Når virksomheder som Silhorko-Eurowater leverer et vandbehandlingsanlæg til et mejeri i Ukraine, der både reducerer vand- og energi-forbruget, så er man med til at skubbe verden i den rigtige retning. Det kan vi godt være stolte af,« understreger Dan Jørgensen.