Fortsæt til indhold

Stort at være lille i spritny børnehave

Børnehuset Jordbærmarken i Hornslet blev fredag eftermiddag indviet i børnehøjde med høj sol blandt gæsterne.

Samfund

Jordbærmarkens pædagogiske vision tager udgangspunkt i arbejdet med udeliv og bevidsthed om naturen og om at passe på den.

Læringen sker i hverdagssituationer - i møder med dyr, blomster og planter m.m.

Åbnede 1. april

Børnehuset åbnede allerede 1. april med 14 børn.

»Siden åbningen er vi lige så stille blevet flere og flere,« fortæller børnehusets leder, Dorte Bygballe Lindebæk, der bor i Randers.

»I dag er der 30 børn i vuggestuen og samme antal i børnehaven.« Dorte Bygballe Lindebæk forventer, at Jordbærmarken i tiden frem mod næste sommer fyldes helt op.

Vi ventede med den officielle indvielse, til det gav god mening i forhold til kernen af forældre og børn.
Dorte Bygballe Lindebæk

Først med affaldssortering

»Vi ventede med den officielle indvielse, til det gav god mening i forhold til kernen af forældre og børn.« Siden åbningen 1. april begyndte Jordbærmarken at affaldssortere – før alle andre i Syddjurs Kommune.

»Vi lavede en aftale med kommunen om afhentning af affaldet, og børnene har fra start været med til at sortere.«

Vejret var lige til en indvielse i fredags. Foto: Mogens Greve

Børnene samler frøer

Allerede nu er der masser af spændende natur på grunden, og med tiden vokser både grantræer og frugttræer sig store.

»Børnene samler frøer og giver dem vand og grønt, inden frøerne sættes ud igen. Og vi har købt elcykler, så vi kan komme rundt i området.”

En pædagog har i anden sammenhæng været med til at kvalificere til grønt flag.

»Det vil vi nu også arbejde med. På ønskelisten står også en shelter og en rådnekasse – blandt andet.«

Heldigvis forandrer verden sig hele tiden, og ingen kan jo sige, om den nye skole trækker flere børnefamilier til.
Kirstine Bille

Den officielle åbning

Mens politik ofte handler om det, der burde gøres, stod fredag i efterårssolens og det gjortes tegn.

Med god hjælp af børnene blev den røde snor klippet af formand for Familie-, børne- og læringsudvalget i Syddjurs Kommune, Kirstine Bille (SF).

»Jeg håber på godt naboskab og mange gode timer for børnene både i og omkring Jordbærmarken og dens gode faciliteter,« sagde Kirstine Bille efter åbningen - ved et af de lave borde i de flotte omgivelser.

»Jordbærmarken er normeret til 30 børn i vuggestuen og 100 børn i børnehaven. Men situationen gør, at det nu er ændret til 40 i vuggestuen og 80 i børnehaven.«

Trykket på Hornslet pt. af børnefamilier gør, at Jordbærmarken, som er normeret til 30 børn i vuggestuen og 100 børn i børnehaven, har fået lov til at pille ved forholdet små og store imellem. Så lige nu er normeringen 40 i vuggestuen og 80 i børnehaven. Foto: Mogens Greve

Eneste produktionskøkken

Et produktionskøkken er med til at dække en del af børnenes energibehov.

»Jordbærmarken er kommunens eneste børneinstitution med produktionskøkken. Forældrene betaler 600 kroner mere om måneden. Det går rigtig fint - også økonomisk set - og jeg håber, at vi kan brede det ud til flere institutioner.« Ved planlægningen af børnehuset opdagede man en gammel kommuneplan med en vej tæt på børnehuset.

»Vejen er så tæt på børnehaven, at den ikke giver nogen mening.

Politikerne gav hinanden håndslag på, at den nu fjernes.«

Hornslet er dækket ind

Sammenholdt med den planlagte udvidelse af Børnehuset Bækdalen ser Kirstine Bille fortrøstningsfuldt på pasningstilbuddene i Hornslet.

»Heldigvis forandrer verden sig hele tiden, og ingen kan jo sige, om den nye skole trækker flere børnefamilier til. Men i hvert fald de kommende fem år skulle pasningsbehovet være dækket ind her i Hornslet.« Der er planlagt en ny børneinstitution i forbindelse med et vedtaget (men udsat) første af tre udbud med op til i alt 400 byggegrunde i Hornslet Vest.

»Institutionen afventer en vedtagelse af en kommunalplan for området.

Lige nu er det først og fremmest Rønde, vi er nødt til at prioritere. Og vi må også se på behovet i Ebeltoft og Ryomgård.«