Fortsæt til indhold

Østjyske borgmestre i fælles opråb: Skal være forbudt

Østjyske borgmestre vil have gjort bundtrawl i Aarhus Bugten, langs Djurslandskysten og sydpå ved Horsens Fjord forbudt.

Samfund
am

På Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaards (S) initiativ foreslår en række østjyske borgmestre sammen med Teknik og Miljø-rådmanden i Aarhus Kommune nu et omfattende forbud mod såkaldt bundtrawl langs den østjyske kyst.

Det fremgår af en fælles pressemeddelelse fra borgmestrene fra Horsens, Odder, Samsø, Syddjurs og Aarhus.

Bundtrawl dækker over flere typer af udstyr, der alle bruger et kegleformet net med en lukket ’torske-ende’, og som holder på fangsten. Nettene er designet til at fange store mængder af fisk, der lever på dybt vand eller havbunden. Og at man ønsker bundtrawl forbudt langs den østjyske kyst nu, baserer man bl.a. på en lang række fritids- og amatørfiskeres indberetninger om svindende fangster, og her er udviklingen siden 2002 kun gået én vej, lyder det i pressemeddelelsen.

Her vil østjyske borgmestre have trawlfrit-område. Kort

Det fremgår også af tal fra DTU’s nøglefiskerrapport, som udkom for nyligt. Nøglefiskerapporten opstod helt tilbage i 2002 på baggrund af, at fiskene var ved at forsvinde, samtidig fortæller Nationalt Center for Miljø og Energi også, at iltsvindet i de danske farvande ikke er set værre i mere end 20 år.

»Vi er nødt til at sætte ind på alle de fronter, vi kan, hvis vi skal redde vores havmiljø. Vi ved, at bundtrawl er ødelæggende for både fisk, bunddyr og planter og samtidigt et sted, hvor vi hurtigt kan handle og se en effekt. Derfor er det indlysende at forbyde det i en langt større del af vores indre farvande,« siger Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S).

Tager fat i minister

Allerede nu er der planer om et forbud mod bundtrawl i Bælthavet. For når bundtrawl og andre bundslæbende redskaber trækkes hen over havbunden, hvirvles næringsstoffer op, så iltsvind kan forværres, og det ødelægger også levesteder for sårbare bunddyr og planter, herunder ålegræs.

Fordi det ødelægger vandplanter, ødelægger det også havets evne til at optage og lagre CO2 og dermed havets rolle som en del af klimaløsningen.

»Derfor er det af mange grunde helt oplagt at udvide området til også at omfatte Aarhus Bugten og kyststrækningerne nord og syd for, hvor havmiljøet er under hårdt pres,« lyder det i opråbet fra de østjyske borgmestre.

Derfor vil man nu kontakte Jacob Jensen (V), minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, og anbefale, at et totalforbud mod bundtrawl også kommer til at omfatte den østjyske del af Kattegat.

Skånsomt fiskeri

Flere af borgmestrene er i forvejen en del af et nyt syv kommuner stort hav-samarbejde, som Aarhus Kommune har taget initiativ til, hvor der arbejdes med en tiltag, der skal hjælpe livet tilbage under overfladen i Aarhus Bugten og den østjyske del af Kattegat.

»Et nyt trawlfrit havområde vil klart styrke kommunernes indsats for at genrejse havnaturen og skabe mere liv under havoverfladen. Som nøglefiskerapporten understreger, så ér de kystnære områder hårdt presset, så der er brug for at skabe et stort sammenhængende havområde langs den østjyske kyst, hvor biodiversiteten får mulighed for at blomstre – til glæde for de havglade østjyder, de mange rekreative brugere af havet og for kyst-og naturturismen,« lyder det i den fælles meddelelse fra borgmestrene.

Her understreger man også, at man ved et eventuelt nyt trawlfrit havområde gerne vil understøtte det eksisterende kystnære fiskeri med »skånsomme fiskeredskaber som garn og tejner, så der fortsat vil være mulighed for at fiske i området, blot på en mere hensigtsmæssig måde,« lyder det.