Fortsæt til indhold

Stier og veje spærret af oversvømmelser - og det kan blive meget værre

Flere steder i Aarhus har vandet overtaget vejbanerne og stierne.

Samfund
ddp

Forsøger du at tvinge jernhesten gennem en forvokset vandpyt på Brabrandstien i disse dage, så skal du forvente at blive våd. Meget våd.

Den populære og befærdede sti langs Brabrand Sø er på flere stræk oversvømmet ret så markant. Nogle steder så dybt, at cyklisters pedaler forsvinder ned under vandet.

Den seneste tids megen regn har nu fået konsekvenser flere stedet i byen, og det er også blevet bemærket hos kommunen.

På Facebook oplyser Teknik og Miljø, at flere veje og stier nu er spærret pga. oversvømmelser.

»Lige nu kan du ikke komme over Andebroen og gå eller cykle langs dele af Brabrandstien, ligesom der ikke kan køres på Holmbækvej mellem Åbo og Skibby,« skriver forvaltningen.

Flere steder er Brabrandstien helt dækket til med vand. Privatfoto

Flere steder i det sydlige Aarhus kæmper de også med store vandmasser, og senest er også cykelstien langs Lystrupvej blevet spærret, oplyser kommunen.

Den slags oversvømmelser har det typisk med at tage noget tid om at forsvinde pga. den mættede jord og de fyldte vandløb og søer, og spørgsmålet er, om det når at trække sig væk før næste store skyl.

I weekenden forventes der nemlig også en del vand. Ifølge DMI skal vi forvente, at himlens sluser åbner sig lørdag aften og nærmest vil forblive åbnet frem til og med mandag.

»Med weekendens vejrudsigt in mente følger vi selvfølgelig situationen nøje, så hold øje med kanalen, hvis du skal ud i den aarhusianske trafik,« skriver Teknik og Miljø på Facebook-profilen ’Trafik i Aarhus’.