Letbanen aflyser - til gengæld er ture med Midttrafik gratis
Der er problemer med både tog og app
Opdatering: Ifølge Rejseplanen kører Letbanen igen på alle ruter. Midttrafik skriver videre, at app’en stadig er nede.
Næsten lige så sikkert som amen i kirken, så kører Letbanen ikke, når der er frost.
Den har ramt landet - og dermed også Letbanen.
Det er dog ikke det eneste sted, der lige nu er problemer - også teknikken driller.
Det er i hvert fald så som så med Midttrafiks hjemmeside - og dermed adgang til information.
En pendler, der forsøger at komme fra Hornslet til Aarhus, oplyser dog, at kunderne er gelejdet ind i busser, da Letbanen altså ikke kører (på skinner) onsdag morgen.
Midttrafik har dog tidligere oplyst, at der for en sikkerheds skyld vil være back-up-busser onsdag. De er så på hjul.
Og som om, det ikke er nok, så er der også problemer med Midttrafiks app - og dermed mulighed for at købe billet.
Som tidligere fortalt, så er i dag - onsdag 1. november - den dag, hvor kontanterne for altid er væk de aarhusianske bybusser - og der skal i stedet betales med rejsekort eller app.
Der er så godt nyt til de, der vælger at betale med app’en - den virker som nævnt ikke.
Midttrafik oplyser i den forbindelse, at kan du heller ikke få den til at virke, så skal du ”bare vise chauffør eller kontrollør, at du har app’en installeret for at køre med. ” skriver Midttrafik.