Fortsæt til indhold

Klar - parat - lingeri: Jasmin Lingeri rykker ind i Kolind

Julemåneden bringer en glædelig nyhed til Kolind., når Bredgade 4 slår dørene op til den spritnye specialbutik, Jasmin Lingeri, fra fredag den 8. december.

Samfund

»Jeg har altid haft lyst til at åbne et lingeri, hvor jeg kunne kombinere en fysisk butik og en netbutik. Da muligheden kom her i Kolind, slog jeg til,« siger Annette Okkerholm, 38.

Annette Okkerholm, der er butiksuddannet, bor i Nimtofte sammen med sin husbond, Kent Jørgensen, 43, entreprenør, som arbejder som selvstændig entreprenør. Han lægger kabler i jorden i regi af Jørgensen og Nielsen Grave Entreprise I/S.

Kent Jørgensen, født og opvokset i Randers, er lige så meget involveret i Jasmin Lingeri, som butikken på Bredgade 4 er døbt.

Jamin er lig med parrets teenagedatter, så det er ikke for meget at sige, at hele familien står bag.

Perfekt placering

Det kan virke som noget af et sats at åbne specialbutik i Kolind.

Den gamle handelsby har mistet mange netop specialbutikker i de senere år, men Annette Okkerholm og Kent Jørgensen er nu ikke så bange for at brænde nallerne.

»Beliggenheden tæt på letbanestationen og tæt på Frisør Gro synes vi er perfekt. Frisør Gro har mange kunder hver dag, som vi tror også vil kigge forbi os, når vi bor næsten dør om dør, og vi ligger kun få skridt fra letbanestationen,« siger Annette Okkerholm.

»Jeg synes, der mangler den slags specialbutikker herude,« tilføjer hun.

»Det er jo sådan, at vi alle køber undertøj, uanset køn. Vi har tidligere drevet en fælles undertøjsbutik på nettet, så vi ved godt, hvad folk gerne vil have,« supplerer Kent Jørgensen.

Mænd og damer

Jasmin Lingeri får både undertøj til damer og mænd på hylderne og i alle prisniveauer.

Aldersmæssigt fra konfirmationalderen og op til det modne publikum.

Sortmentet bliver bredt, lover Annette Okkerholm.

G-strenge, hotpants, hipsters, boxershorts, tanga m.m og selvfølgelig i et utal af farver.

- Hvad efterspørger damer?

»Det er meget forskelligt. Lige fra de velkendte mærker som Sloggi og Triumph trusser til de mere forførende. Mange kvinder kender mærkerne og ved præcis, hvad de vil have. Folk går mere og mere op i undertøj og er bevidste om at pris og kvalitet er i orden,« lyder det fra Annette Okkerholm.

»Det gælder også mere og mere for mænd. Det er ikke længere bare de gængse underbukser og boxershorts. Vi har, da vi drev vores gamle netbutik, fået forespørgsler om noget mere feminint undertøj til mænd,« siger Kent Jørgensen.

Nu og her er koblingen til Jasmin Lingeri en leverandør på Sjælland, der er leveringsdygtig i både tyske og spanske mærker i alle prisniveauer og til alle størrelser mænd og damer.

Klar til åbningsweekend

Da Lokalavisen var forbi butikken forleden, var der nu ikke opsat hylder, inventar mv., men parret Okkerholm og Jørgensen var i arbejsmode og forsikrede, at de bliver klar til et forhåbentligt stort rykind i åbningsweekenden fredag 8. til søndag 10. december.

»Lokalerne er perfekte, både butik, lager og prøverum. Vi skal have gulvtæppe på, så kunderne møder en god akustik,« lover Kent Jørgensen.

»Vi har selv malet og frisket lokalerne op. Vi får også facadeskilt på udenfor, og i det hele taget har vi haft et godt samarbejde med udlejer,« roser Kent Jørgensen.