Fortsæt til indhold

Statuen med de mange navne: Se forslagene

Konkurrencen fortsætter. Se de bedste bud på et nyt navn til Østervolds nye statue.

Samfund

Mange tak.

Debatten er i fuld gang her i Din Avis. Og holdningerne til Randers nyeste kunstværk er meget delte. Det er det, som jeg siger tak for.

For kunst skal dele os. Men også forene os.

Og derfor fortsætter vi navnekonkurrencen en uge mere. Vi på Din Avis mener, at et mere folkeligt navn vil gøre kunstværket på Thors Trappe mere spiselig for flere af os.

Måske kommer flere endda til at kunne lide den!

Og som den seneste uge har vist os her på avisen, så skaber opmærksomheden omkring statuen en god, sund debat.

Så du har stadig muligheden for at vinde en lille præmie for at komme med det bedste bud på, hvad Bar Roma skal hedde.

Du kan se de fleste af de bedste forslag i faktaboksen.

Størstedelen af navneforslagene, der er kommet ind, kører på forargelse og ironi. For eksempel ’Randers til grin’, ’Hjælp mig’. ’Storhed står for fald’ eller ’Borgmesterens nye klæder’. De fleste er fravalgt, fordi de er lidt for bitre i ordlyden.

For det er jo ikke det, vi vil med det nye navn.

Navnet skal kunne forstås på mange måder. Der må gerne være både bid, humor, ironi og noget der virkelig rammer, så du ikke er i tvivl om, at det er statuen på Thors Trappe, som vi taler om.

Nederst ser du to læserbreve, der afspejler hver sit standpunkt i debatten. Vi håber du læser dem og bliver klogere.

Det gjorde jeg.