Fortsæt til indhold

Udvalgsformand tager ny Fjellerup-kritik med ro

Der er stadig plads til dialog om ændringer, men får kommunen lov at lave Fjellerup Udvikling, skal det også realiseres, mener Allan Gjersbøl Jørgensen.

Samfund

Formand for kultur- og fritidsudvalget Allan Gjersbøl Jørgensen (S) tager indtil videre den nyeste kritik af projektet Fjellerup Udvikling roligt.

Dansk Naturfredningsforening Norddjurs (DN) lægger ellers ikke fingrene imellem i deres mening om det mulige kystturisme-projekt, hvor Norddjurs Kommune muligvis får dispensation til at bygge inden for kystbyggelinjen.

For nylig holdt kommunen, blandt andet repræsenteret med Allan Gjersbøl Jørgensen, møde med DN om projektet.

»Vi havde en god dialog, hvor vi kunne tale om, hvordan vi hver især ser på projektet. DN havde en række spørgsmål, som forvaltningen efterfølgende har bearbejdet. Nu har vi besluttet at sende en ansøgning af sted for at finde ud af, om vi overhovedet får lov at lave et projekt, så indtil vi får svar på det, ligger den jo lidt stille rent politisk,« konstaterer Allan Gjersbøl Jørgensen.

Plads til ændringer?

I den skitsering af projektet, som Norddjurs Kommune har sendt med ansøgningen, er der ikke mange steder, DN kan se relevansen eller værdien for Fjellerup Strand.

Da kommunalbestyrelsen besluttede at ansøge, blev det flere gange påpeget, at hvis kommunen får lov at realisere et projekt, skal der naturligvis igen kigges ind i de enkelte punkter.

Formand for kultur- og fritidsudvalget Allan Gjersbøl Jørgensen (S) tager indtil videre kritikken fra DN med ro.

Udvalgsformanden anerkender dog, at en godkendelse af ansøgningen formentlig også indebærer, at kommunen dermed skal holde sig inden for de rammer, der er ansøgt om.

Allan Gjersbøl Jørgensen vurderer dog, at der stadig bliver god plads til dialog, så alle parter kan se sig selv i Fjellerup Udvikling.

»Vi kan jo ikke bare starte et helt nyt projekt, når vi har fået tilladelse til noget andet, så der skal selvfølgelig findes en balance mellem, hvad der kan tilrettes, og hvad der skal gøres markant anderledes,« noterer Allan Gjersbøl Jørgensen.

Han henviser blandt andet til den X-formede bro, opholdsstederne i beton og de bundgarnspæle i nogle eksotiske træarter, som er skrevet ind i projektet.

»Der er jo diskussioner, om broen skal være en hel- eller halvårs-bro, og sådan nogel diskussioner kan man sagtens tage. Det samme med materialevalg. Det kan sagtens være, der kan vælges noget andet end for eksempel beton, men den diskussion synes jeg først, vi skal tage, når vi kender et svar. Derfor har jeg også afholdt mig fra at gå mere ind i det, fordi der er vi ikke endnu,« siger Allan Gjersbøl Jørgensen.

Bred opbakning

Hans holdning til Fjellerup Udvikling er dog stadig ganske klar. Hvis kommunen får lov at lave et projekt, så skal det også gennemføres.

»Der er 26 ud af 27 medlemmer af kommunalbestyrelsen, der har sagt ja til det her projekt ved budgetvedtagelsen sidste år. Det er jo også blevet understreget efterfølgende i til kommunalbestyrelsesmødet, at der er en bred politisk opbakning til, at det er det her projekt, vil vi gerne,« konstaterer Allan Gjersbøl Jørgensen.