Fortsæt til indhold

Vivild Håndbolds unge hold flyver med raketfart op igennem rækkerne

De var ikke engang seniorer, da de sidste år startede holdet op, men siden er al modstand fejet af banen.

Samfund

Vivild Håndbolds unge kvindehold har igen smadret al modstand i turneringen og sikret sig endnu en oprykning.

Det er den anden oprykning på blot et halvt år. Dermed kan Vivild Håndbold præsentere Danmarksseriebold i hallen efter sommerferien.

Præstationen bliver ikke mindre imponerende af, at Vivild Håndbolds kvindehold endnu ikke er aldersmæssigt ude af ungdomsrækkerne.

Da holdet startede op i i Serie 2 i seniorrækkerne i efteråret 2023 var spillerne i princippet kun første års U19-spillere med et stort ønske om at prøve sig af på seniorniveau.

Det viste sig som en god beslutning, da efteråret blev kronet med oprykning til Serie 1 efter en sæson med blot ét enkelt knebent nederlag.

Playoff i Aalborg

Endnu mere imponerende har foråret således været. I Serie 1 har Vivild Håndbold vundet samtlige kampe. Otte sejre ud af otte mulige og en målscore på +77 lød opgørelsen efter den regulære sæson.

Resultaterne betød nemlig, at Vivild Håndbold skulle møde AIK Vejgaard til en direkte dyst om oprykning til Danmarksserien.

Det betød to kampe på henholdsvis ude- og hjemmebane. I første duel fik holdet massiv opbakning fra en busfuld af tilskuere, der havde taget turen til Vejgaard i Aalborg.

Opbakningen gav gevinst, og Vivild Håndbold kunne notere en føring på to mål efter sejr på 19-17.

I sidste uge var opbakningen endnu mere massiv, da hallen var fyldt og byen kom med en fantastisk opbakning og kulisse med hjemmelavede bannere, trommer og konfettirør.

Det unge hold har skabt håndboldfeber i Vivild. Da oprykningen blev sikret, var hallen fyldt af tilskuere, der hjalp til at skabe oprykningsfest. Foto: Vivild Håndbold

De unge håndboldspillere efterlod da heller ikke megen tvivl om det samlede udfald på de to opgør, og på hjemmebanen besejrede de igen AIK Vejgaard. Denne gang med 23-18.

Indædt vilje

Dermed er vejen banet til Danmarksserien, når sæsonen går i gang igen efter sommerferien.

Her skal der et længere og sejere træk til, hvis Vivild Håndbold allerede til næste år skal opnå ambitionen om divisionshåndbold.

I Danmarksserien kører sæsonen over et helt år, og ikke de halvårsopdelte sæsoner.

I Vivild er der dog stor tiltro til, at spillerne har mentaliteten til også at kæmpe på den lange bane.
Det fortæller Lene Sejersen fra Vivild Håndbold.

»Dét der kendetegner disse piger er deres vilje til altid, at sætte alt andet til side. Om det er bryllup, konfirmationer, rejser og egen 18 års fødselsdag, så møder de altid op. Det er en flok af kun lokale piger, der har holdt sammen, siden de var U10, og derfor kender de hinanden på godt og ondt,« fortæller Lene Sejersen.

Viljen til at ville holdet er klart eksemplificeret ved, at holdet i sæsonen 2021-2022 var midlertidigt nedlagt, da spillerne var af sted på både efterskoler og udlandsrejser.
De gav imidlertid hinanden håndslag på, at de ville vende tilbage og spille i Vivild, når året var omme.

»Det holdt stik, og derfor er pigerne hvor de er i dag,« konkluderer Lene Sejersen.

Lokal stolthed

Det er da også fortsat det lokale sammenhold, der satses på, når den nye sæson går i gang.

Selv om det nu hedder Danmarksserien, og modstanden bliver hårdere, er der fra klubbens side ingen planer om, at man aktivt skal ud og tiltrække nye spillere, fortæller Lene Sejersen.

»Nye spillere er selvfølgelig velkomne, men vi kommer ikke til at gå ud og søge efter spillere langvejs fra. Det unikke er jo også, at det er en flok lokale piger, hvor dem der kommer længst væk fra er fra Ørsted.«

»Det er ikke, fordi de spiller for spiller er bedre end modstanderne, men de er en samlet flok, og det er det, der gør dem gode, og derfor satser vi stadig på egne rækker,« siger Lene Sejersen.

Netop det hyperlokale afsæt har været medvirkende til, at håndboldfeberen lige så stille har bredt sig i byen, noterer hun.

»Der er fem eller seks af pigerne, der arbejder nede i brugsen, og her kommer folk jo hele tiden hen og spørger, om de nu er klar til kamp. Jeg oplever også, at folk, som normalt ikke er håndboldfolk, kommer hen og spørger til holdet. Det er noget, byen er stolt af, og det kunne man også se den dag, vi rykkede op, at rigtig mange var mødt frem og skabte en kæmpe fest i hallen,« konstaterer Lene Sejersen.

Træner Nicolas Høstrup fortsætter efter planen i Vivild Håndbold, når holdet skal forsøge at tage næste skridt.

Nicolas Høstrup har erfaring som ligatræner i Ringkøbing og Randers. Han arbejder til daglig som lærer på Vivild Gymnastik- og Idrætsefterskole.