Billig benzin - og halv pris på vask i 14 dage
I slutningen af 2022 blev det meldt ud, at Uno-X ville overtage 57 servicestationer efter Reitan Convenience Danmarks aftale med DCC (Shell) udløb.
Nu er Uno-X flyttet ind i Hasselager, hvor bilister kan se frem til Uno-X’ gule farve sammen med 7-Eleven. Det sker, da Uno-X har overtaget den tidligere Shell-station på Hovedvejen 6 i Hasselager.
Og det skal fejres, oplyses det i en pressemeddelelse.
Åbningen af den nye Uno-X station markeres med en åbningsdag onsdag den 15. maj, hvor der mellem klokken 15 og 18 vil være en krones rabat på brændstof.
»Vi vil gøre det nemt at være kunde hos Uno-X. Og med 279 stationer på tværs af landet lever vi nu endnu bedre op til vores løfte. Vi har tidligere fokuseret på ubemandede stationer, men muligheden for at være nabo med 7-Eleven på udvalgte steder, er oplagt,« siger Claus Gottlieb, markedsdirektør i Uno-X Mobility.
Halv pris - i 14 dage
Samtidig vil der være halv pris på bilvask 14 dage frem, samt gratis kaffe fra 7-Eleven butikken i forbindelse med bilvask.
Uno-X oplyser også, at vaskenøglen stadig kan bruges i vaskehallen, og at Shell Card Erhverv/Q8 Erhvervskort fortsat vil blive accepteret på stationen.
»Vi har set frem til at lancere partnerskabet med Uno-X og glæder os til at byde forhåbentlig rigtig mange glade kunder velkommen i vores butik,« siger Jesper Østergaard, administrerende direktør i 7-Eleven Danmark, som er en del af Reitan Retail.
Med udvidelsen af de 57 nye stationer udvider selskabet sit netværk fra 222 stationer til i alt 279 stationer.
Konverteringerne af de nye stationer blev påbegyndt i starten af januar 2024 og forventes afsluttet før sommeren.