Undertippet dansker-duo fører an i finalerunden på Lübker
Lucas Bjerregaard holder fast i sin føring, mens amatørspiller Jacob Skov Olesen har spillet sig helt frem i førerbolden.
Dannebrog er højt hævet, når de førende spillere søndag slår ud til fjerde og sidste runde i Danish Golf Championship på Lübker.
Blandt de 20 bedste før finalerunden er hele syv danske spillere, og der er således al mulig grund til optimisme i troen på en dansk sejr i den internationale turnering på Djursland.
Temmelig positivt overraskende er det, at førerbolden - de tre spillere, der har brugt færrest slag - tæller hele to danskere. Dog ikke just de navne, som inden turneringen havde været spået de store vinderchancer, for hvor de største danske navne som tvillingerne Rasmus og Nicolai Højgaard og Thorbjørn Olesen har kæmpet med spillet de seneste dage, har Lucas Bjerregaard og Jacob Skov Olesen vist fremragende spil.
Jacob Skov Olesen er stadig amatør, hvorfor det er højst overraskende, at han nu blander sig i topstriden.
Det samme må siges om Lucas Bjerregaard. Han har godt nok to sejre på den professionelle tour DP World Tour, men den seneste ligger helt tilbage til 2018.
De sidste fem år har således været i lidt af et frit fald. I øjeblikket har Lucas Bjerregaard end ikke fast kort til den mindre professionelle tour Challenge Touren.
Derfor kan søndagens runde blive lidt af en eventyrfortælling på Lübker, hvor de to undertippede danskere går ind til de sidste 18 huller med masser af selvtillid.
Lucas Bjerregaard er lige nu samlet 12 slag under par og fører turneringen med to slag ned til franske Romain Langasque, der er 10 slag under par.
Jacob Skov Olesen er ni under par før finaledagen.
Førerbolden slår ud klokken 11.40.