Fortsæt til indhold

Nu må politikerne i Grenaa se at træde i karakter

Samfund
Holger Øster MortensenSmedevej 6 3730 Nexø

I forbindelse med den meget omtalte trepart om landbrugets fremtid, bør genetableringen af Kolindsund indgå i disse planer.

Senest har byrådet i Syddjurs med et flertal lagt planer for at realisere den gode vision. Vældig forudsigeligt er partiet Venstre på Syddjurs Rådhus ikke med i de grønne planer.

Store dele af Kolindsund ligger i Norddjurs Kommune. Nu må byrådet i Grenaa se at træde i karakter. Ved at oversvømme markerne i Kolindsund, kan man genskabe Danmarks næststørste sø.

Kun Arresø er større. Det vil blive et eldorado for fugle, fisk, planter, natur - OG mennesker. Det bliver et af de smukkeste steder i Danmark.

Og finansieringen? Det burde ikke være et problem. Foreløbig er der afsat 40 mia. kr. til de store ændringer dansk landbrug skal i gang med.

Beregninger har vist, at lodsejerne i Kolindsund - ialt cirka 15 større landbrug - kan købes ud for en lille halv milliard.

Man kunne også forestille sig udstykning af 1000 byggegrunde a´ 1 million kroner omkring Sundet. Så er der en milliard at gøre godt med.

Kolindsunds Venner holder 25 års fødselsdag i Kolind 21. september. Mød op og giv Sundet en hånd.