Socialdemokratiet i Randers klar med færre kandidater end hidtil: »Men vi har et stærkt hold«
For fire år siden var 24 personer klar til at komme ind i byrådet for Socialdemokratiet i Randers. I år er det foreløbig 21.
Hos Socialdemokratiet i Randers er 21 kandidater foreløbigt på plads til efterårets kommunalvalg.
Ved valget for fire år siden blev det til 24 kandidater.
»Jeg tror, alle partier lige nu oplever, at det er sværere at få folk til at stille op,« fortæller næstformand i Socialdemokratiet i Randers, Peter Amstrup.
»Men vi har et stærkt hold og regner med, at der kommer flere til. Og selvom vi kun ender på 21, har vi stadig kvaliteten, og det er vigtigst. Dem, der stiller op, får meget at se til, men vi har et hold af folk, som er aktive i Randers til hverdag.«
På listen er en gammel kending, nemlig Fatma Cetinkaya, der ikke stillede op i 2021, men før det har siddet i byrådet i 12 år.
Også Operaens medstifter, Christian Koudal Bach og Emil Fredeløkke er lidt overraskende - og unge - navne på listen.
Indtil videre stiller otte af de nuværende ti byrådsmedlemmer op. Steen Bundgaard stopper helt, mens Ellen Petersen endnu ikke har meldt ud, forklarer Peter Amstrup.
»Men der er stadig god tid, til at flere kandidater kan melde sig.«
Han tilføjer:
»Det er vigtigere for os end at få kendisser ind udefra,« lyder meldingen, med henvisning til, at Socialdemokratiets partitop i september 2024 forgæves forsøgte at komme igennem med et forslag om at tillade dobbeltmandater, så folketingsmedlemmer havde mulighed for at stille op ved kommunalvalget.
Partiets medlemmer i Randers Kommune skal under en urafstemning beslutte rækkefølgen af kandidaterne på stemmesedlen. Den finder sted fra 24. februar til 17. marts.
Derefter bliver kandidaternes placeringer offentliggjort 18. marts.