Fortsæt til indhold

SFO-skolebørn spiller fodbold: »Det er bedre end i skolegården«

Fællesskab gennem fodbold. En tredjedel af børnene der går i Hornbæk Skoles SFO har valgt at spille fodbold hver fredag.

Samfund

Fællesskab og motorisk udvikling er i fokus, når 60 SFO-elever på Hornbæk Skole mødes til fodbold fredag efter normal skoletid.

Sammen går de over vejen til banerne ved Hornbæk Idræt & KulturCenter og spiller fodbold i et par timer sammen med et par pædagoger og pædagogmedhjælpere.

Hornbæk Skole har introduceret en ny fodboldlinje for indskolingseleverne i SFO’en, og det har allerede vist sig at have en positiv effekt på både fællesskab og motorisk udvikling.

Og ikke mindst på antallet af piger, der nu gerne vil spille fodbold. Denne fredag er omtrent 20 piger klar til at trille bold.

»Det er især, fordi vi har pædagogmedhjælper Laura Byrialsen, der spiller i Randers Q. Pigerne kan spejle sig i hende, og de føler sig trygge på banen sammen med hende,« forklarer Pernille Rosenkilde, der er viceskoleleder og afdelingsleder for indskoling samt SFO, fortæller, at initiativet handler om at skabe fællesskaber på tværs af årgange.

»Her er de jo sammen fra 0. til 3. klasse, og det afspejler sig også i skolen hver dag,« siger Pernille Rosenkilde.

Lærke Stilling Kjærgaard er glad for at spille fodbold med veninderne. Hun spiller ikke i en klub. Men vil gerne prøve at lære det. »Fodbold er meget spændende. Jeg plejer ikke at spille fodbold, og nu kan jeg se nogle af de andre fra klasserne.« Foto: Kian Johansen
Børnene fra 0.-3 klasse får virkelig rørt bolden til fodboldtræningen. Foto: Kian Johansen

Fællesskab og motion

Fodboldlinjen er en del af skolens aktivitetsbaserede SFO, hvor børnene kan vælge mellem forskellige aktiviteter. Fodboldlinjens grundtanke er at føre alle skolebørn sammen, uanset status og hvordan de ellers går og har det. Det er fællesskab og motion. Og så en bold, der er rund, der får det til at rulle.

Det koncept har Hornbæk Skole taget til sig. Og det er en succes. SFO’en har godt 250 tilmeldte børn. Heraf går godt 200 i 0. til 3. klasse, og 60 af dem går på fodboldlinjen hver fredag. Det er et valg, eleverne kan tage, på linje med SFO’ens andre tilbud.

»Vi oplever faktisk, at der så er mere ro på inde på skolen, imens de mere aktive er ovre på banerne overfor,« forklarer Pernille Rosenkilde.

Det giver tid til fordybelse, mens de aktive brænder krudt af.

»Det er jo ikke noget, de skal, det er noget, de kan vælge,« understreger Pernille Rosenkilde. Hun forklarer, at respekten for børnenes frie valg er en vigtig del af tanken bag fodboldlinjen.

»Når man har med børnenes frie tid at gøre, skal man også respektere deres frie valg,« siger hun.

Luna Rønde Høgh elsker at spille fodbold med veninderne fra skolen. Hun siger, hun har lært flere andre af pigerne bedre at kende. »Det er bedst at lege og være sammen med de andre.« Foto: Kian Johansen
Asbjørn Olsson er pædagog og er tæt på at have en B-licens som træner. Han går meget op i, at børnene skal lege med fodbolden. Det vigtige er ikke at vinde. Men at være med. »Alle skal føle, at de er en del af fællesskabet.« Foto: Kian Johansen

Alle er med

Initiativet har også en inkluderende dimension. Pernille Rosenkilde fortæller om en pige, der normalt ikke kan deltage i almindelige fritidsaktiviteter, men som nu kan være med på fodboldlinjen.

»Hun kan være med, fordi der er kendte voksne med specielt pædagogiske kompetencer, der laver et setup specifikt, så hun kan være med,« siger Pernille Rosenkilde.

Fodboldlinjen er ikke kun et alternativ til tid foran skærmen, men også en måde at motivere børnene til fysisk aktivitet og motorisk udvikling. »Det handler ikke så meget om, kan du jonglere ti gange med en bold, men om kan du koordinere dit løb og tempo,« forklarer Pernille Rosenkilde. Hun understreger, at aktiviteter med bolde i fysiske fællesskaber understøtter børnenes motoriske udvikling.

Alberte Lind Brønnum mener selv hun er god til at spille fodbold, selvom hun ikke har gået til det før. »Jeg går ikke til fodbold, men min far og jeg spiller ofte sammen. Den første gang til fodboldlinjen var kedeligt, men så blev det så sjovt.« Foto: Kian Johansen
Bertram Buur Mikkelsen, Charlie Fischer og Oscar Otte er vilde med fodbold. Og så er de venner. Derfor elsker de at kunne spille sammen på kunstgræsset. »Det er sjovere end i skolegården,« mener de. Foto: Kian Johansen