Fortsæt til indhold

Årelang kamp med nedsmeltninger og social isolation – nu har hun skrevet en bog, der skal hjælpe andre

I dag er hendes sønner store og velfungerende, men familielivet har ikke været en dans på roser for psykolog Line Fihl. Nu har hun skrevet en bog til forældre i samme situation.

Samfund

Hun har mærket det på egen krop.

Hun ser og hører andre forældre, der står i samme situation, have de samme følelser som hende selv.

Nu har hun skrevet en bog om emnet, der skal hjælpe andre familier med de samme udfordringer.

Line Fihl udgiver i april bogen ”Pyha, det er hårdt af være forælder” med undertitlen ”Hvordan du bliver robust og får dit barn med særlige behov i trivsel”.

Line Fihl er psykolog, har arbejdet i børnepsykiatrien i mange år, arbejder med forældrekompetence- og tilknytningsundersøgelser, og så udreder hun faktisk også børn, for, om de har diagnoser.

Det er på mange måder skæbnens ironi, når nu Line Fihl på hjemmefronten har fået to sønner, hver med deres særlige behov.

Redskaber til at mindske stress

En stor del af bogen er dedikeret til at give forældre konkrete redskaber til at tage vare på sig selv. Mange forældre til børn med særlige behov oplever en høj grad af stress, fordi de konstant er på overarbejde i forhold til at håndtere barnets behov.

Line Fihl har selv erfaret, hvor vigtigt det er at finde strategier til at reducere stressniveauet.

»Forældre kan ikke yde deres bedste, hvis de er konstant udmattede. Derfor handler en stor del af bogen om, hvordan man kan møde sig selv med mere omsorg og lære at rose sig selv i stedet for at kritisere sig selv,« forklarer hun.

Blandt de metoder, der bliver præsenteret i bogen, er daglig meditation, teknikker til at reducere stress og konkrete redskaber til at håndtere følelsesmæssigt krævende situationer. Desuden giver bogen råd til, hvordan man kan få ladet sine batterier bedre og hurtigere op, bl.a. ved at lære i højere grad også at tilgodese sig selv.

Social slagside

En anden vigtig problematik, som bogen tager op, er den isolation, mange forældre oplever. Når ens barn har svært ved at indgå i sociale sammenhænge, bliver det ofte familien, der må trække sig.

»Der var mange sociale arrangementer, vi blev nødt til at melde afbud til. Det kunne være vejfester eller fællesspisninger, som blev for overstimulerende for mine børn. Men det betød også, at vi som forældre kom til at mangle det sociale fællesskab, man ellers har med andre forældre,« siger Line Fihl.

Hun påpeger, at denne problematik ofte overses. Forældre, der konstant må tage hensyn og planlægge alt ned til mindste detalje, risikerer at ende i en form for usynlig ensomhed. Derfor giver bogen også råd til, hvordan man kan håndtere denne følelse af isolation og tage vare på sig selv i en hverdag med store krav.

En bog, hun selv manglede

Line Fihl har selv stået i den situation, hun nu ønsker at hjælpe andre forældre med.

Som uddannet psykolog har hun i 20 år arbejdet inden for børne- og ungdomspsykiatrien, men alligevel var det en stor opgave at navigere i hverdagen med to børn med særlige behov.

»Da mine børn var små, var der ikke meget tid til pusterum. Jeg gik med dem i barnevognen, mens de sov, og samtidig sammenlignede jeg mig med andre mødre, hvis børn tog lange middagslure. Først senere gik det op for mig, at mine børn havde særlige behov,« fortæller hun.

Det var især, da Line Fihls ældste søn nåede femårsalderen, at hun bemærkede tydelige forskelle. Han kunne blive voldsomt frustreret, hvis noget ikke gik, som han ønskede det.

Senere blev det klart, at begge hendes sønner havde diagnoser, og de udfordringer, som fulgte med, gjorde hende opmærksom på et hul i litteraturen.

Hun savnede en bog, der ikke kun fokuserede på barnet, men også på forældrene og deres trivsel.

Egne erfaringer

Udover sin faglige viden deler Line Fihl også personlige erfaringer fra livet som mor til to børn med særlige behov.

Hun beskriver de udfordringer, hun har mødt, og hvordan hun har håndteret dem – ikke kun som psykolog, men som forælder.

»Jeg ville ønske, at jeg selv havde haft denne bog, da jeg stod midt i det. Det er en bog, der giver forældre følelsen af, at de ikke er alene,« siger hun.

Selvom bogen primært er skrevet til forældre til børn med særlige behov, mener hun, at mange andre forældre også vil kunne få glæde af de værktøjer, den tilbyder.

»Alle forældre oplever udfordringer. Hvis man kan blive bedre til at håndtere dem, kan det komme hele familien til gode,« siger hun.

”Pyha, det er hårdt at være forælder” udkommer den 22. april.