Linn: »Jeg sagde til Nikolaj, at hvis vi skulle være kærester, så skulle han vide, at jeg ville have 12 hunde«
I et skovområde nær Nimtofte udnytter Linn Øverland og hendes hund Quattro de naturlige omgivelser til intens træning og succes i trækhundesporten.
I skovens dybe ro i Tøstrup nær Nimtofte, hvor naturen omfavner hver en bevægelse, flyver Linn Øverland og hendes trofaste følgesvend, den korthårede hønsehund Quattro, gennem landskabet.
Deres samspil er som en dans, hvor hvert skridt og hvert træk er i perfekt harmoni. Med vinden som vidne har de sammen nået nye højder og skrevet deres historie i trækhundesporten.
Dobbelt danmarksmester
Linn Øverland har i foråret opnået en stor personlig milepæl inden for trækhundesporten. Med treårige Quattro har hun vundet mesterskabet i scooter 1-hund i begge danske forbund og kan nu kalde sig dobbelt danmarksmester.
»Det er en stor ære og en fantastisk følelse at have opnået dette med Quattro. Han er en utrolig alsidig hund, der både har arbejds- og udstillingsmeritter,« fortæller hun.
Scooter 1-hund
Quattro elsker at løbe, og det er en fornøjelse at se ham i fuld fart
Scooter 1 er en krævende disciplin inden for trækhundesport. En enkelt hund trækker en fører på et terrængående løbehjul, også kendt som en kickbike, gennem skov og ujævnt terræn, i Linn Øverland og Quattros tilfælde fem kilometer til konkurrencerne. Det kaldes en sprinterdistance!
Det kræver en stærk, veltrænet hund og et tæt samarbejde mellem hund og fører.
»Det er en fantastisk sport, hvor man virkelig mærker samarbejdet med sin hund. Quattro elsker at løbe, og det er en fornøjelse at se ham i fuld fart,« siger Linn Øverland.
Familiehunde
Familien har også en anden hund, Cody, en seksårig welsh springer spaniel. Han har ikke samme konkurrencegen som sin bonkammerat.
»Cody er en rigtig kælerøv og meget livlig. Han elsker at snuse rundt og kigge på fugle, mens Quattro er meget mere målrettet,« griner Linn Øverland.
»Cody er også meget kærlig og sød, og det er vigtigt at have en god kontakt med sine hunde for at få dem til at yde deres bedste.«
Fra Norge til Danmark
Linn Øverland, der er midt i 40’erne, underviser på Syddjurs Gymnasium i biologi og naturgeografi.
Hun stammer fra vestkysten i Norge, men flyttede til Danmark i 2004 efter at have mødt sin danske mand, Nikolaj Bregnhøj, på en højskole i Norge.
»Vi mødtes på en højskole i Norge, hvor jeg dyrkede hundekøring, og han dyrkede friluftsliv med heste, så vi havde de samme interesser,« fortæller Linn.
Da Linn og Nikolaj begyndte at lære hinanden at kende, og der var amoriner i luften, var der én ting, Linn gjorde klart fra starten: »Jeg sagde til Nikolaj, at hvis vi skulle være kærester, så skulle han være klar på, at jeg nok havde 12 hunde. Det skulle han vide,« fortæller Linn Øverland med et højlydt grin.
Interessen for sporten har hun således med fra Norge, hvor den er meget stor. Familien var på et tidspunkt oppe på at have hele 12 hunde, men nøjes nu med to.
Da der kom to børn til, var det svært at finde tiden til at være der for så mange hunde, så nu bruges energien på de to, der er i folden.
Turtelduerne vekslede lidt mellem Norge og Danmark i starten af deres forhold.
Efter et år i Danmark flyttede parret til Norge, hvor Linn Øverland fortsatte sine studier.
»Vi boede i Norge i nogle år, men det var langt væk fra både hans familie og min familie. Vi ville gerne bruge ferien på andet end at skulle besøge dem, så vi besluttede at flytte tilbage til Danmark i 2004,« siger Linn.
I 2004 flyttede de til Danmark og boede i Nikolajs barndomshjem.
»Det var meget fint, men i 2019 besluttede vi at købe vores eget sted ved Tøstrup for at få mere plads og bedre træningsbetingelser, fordi vi her kunne råde over et stykke skov,« fortæller Linn Øverland.
Passion for trækhundesport
Linn Øverland har altid været vild med hunde, og hendes passion for trækhundesport startede i Norge.
»Jeg startede med trækhundesport i Norge, hvor der er lokale klubber. Sporten er stor i Norge sammenlignet med Danmark, selvom den er vokset meget her i de senere år.«
Trækhundesporten rummer discipliner som canicross, bikejoring, scooter til 1-, 2- og helt op til 8-spand.
»Vores hunde har været danmarksmestre flere gange, og vi har desuden flere gange deltaget til både EM og VM, hvor vores bedste placering er en 6. plads til VM,« fortæller hun.
Træning og teknik
Træningen er selvfølgelig en vigtig del af duoens succes.
Linn Øverland og Quattro træner mindst fire gange om ugen og varierer mellem distance og intervaltræning.
»Når vi starter træningen i august op til en ny sæson, begynder vi langsomt tempo og får styrket sener og ledbånd. Gradvis øger vi distancen og lægger flere kilometer på.«
Linn Øverland tilpasser hårdheden i træningen efter hundens signaler og vejrforholdene.
Familiens lidenskab
Trækhundesporten er en familiepassion for parret, som også driver en webshop, hvor de sælger udstyr og foder til aktive hunde samt familiehunde.
»Det er dejligt at lave noget med sine hunde, hvor der er fart på.«
Linn Øverland ser frem til at prøve Quattro af internationalt de næste fem år og håber på at deltage i løb i Tyrkiet til efteråret.
»Sporten er kæmpestor i Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Polen, Frankrig og mange af de østeuropæiske lande. Det er fedt med de internationale løb, og det er fedt at opleve stemningen og have noget at arbejde hen imod.«
Løbskonkurrencerne afvikles typisk med tidsintervaller, hvor deltagerne starter med et minuts mellemrum. Dette format giver mulighed for overhalinger undervejs, hvilket kan være både spændende og udfordrende.
»Quattro løber samme tempo hele vejen, og jeg kan godt give ham en kommando, som han reagerer på. For mig er det vigtigt at holde fokus og støtte ham i at holde maksfart.«
Motivation og mål
Motivationen for at være aktive inden for trækhundesporten er samspillet med hundene og den glæde, som det giver, når man har haft en god tur sammen.
»Efter et løb kan jeg godt mærke det et par dage efter i kroppen. Jeg arbejder jo anaerobt og kan syre til i lår og læg,« siger Linn Øverland.
Hun har et mål om at skære et minut af deres bedste tid og komme under ti minutter på en fem kilometer rute.
»Quattros personlige rekord på fem kilometer er 10 minutter og 4 sekunder. Jeg tror på, at han kan komme ned på 9 minutter, og så kan han begå sig i toppen internationalt, men det kræver også, at jeg forbedrer mig. Det er straks sværere. Det havde været lettere, hvis jeg havde været 15 år yngre.«
Nu er sæsonen ved at være slut, og fokus er på forberedelserne til næste sæson.
»Jeg skal have mere styrke i lår og ben. Jeg kan forbedre mig rent teknisk og styrkemæssigt,« siger hun.
Linn Øverland ser frem til at fortsætte med trækhundesporten og håber på flere succeser i fremtiden.
»Det er vores familiepassion, og det er dejligt at lave noget med sine hunde, hvor der er fart på.«