Fortsæt til indhold

Lysner det for lufthavnen? Formand varsler gode investor-nyheder

Formand for Aarhus Airport forsikrer, at der er penge nok i kassen, og at der er nyheder på vej om jagten på en privat investor.

Samfund

Det er et halvt år siden, at Aarhus Airport og ejerkommunerne med glædelige citater meddelte, at der nu var indgået en betinget aftale med en investor.

En sådan er der dog ikke lavet aftale med endnu.

Det er en måned siden, at lufthavnen fik endnu en kommunal redningskrans i form af en garantistillelse, så kassekreditten kunne øges med 15 millioner kroner og tiden til at finde en ny medejer kunne forlænges.

Stadig ingen investoraftale.

Men ifølge bestyrelsesformand Lars Dige Knudsen er der nyheder på vej. Gode af slagsen, fortæller han, da avisen kontakter ham for en status.

»Vi har haft forhandlinger til flere sider, og vi kommer med en pressemeddelelse inden for et par uger, hvor vi redegør for, hvor vi står. Men det ser godt ud,« siger han hemmelighedsfuldt.

Der kommer en status, men ikke en meddelelse om en aftale?

»Det må du vente og se. Men der er gode nyheder på vej.«

Om der stadig er flere parter involveret i investorsnakken, vil han ikke afsløre. Det samme gælder i forhold til om den internationale kapacitet, som man lavede en betinget aftale med tilbage i november, stadig er inde i billedet.

»Jeg kan ikke sige mere for nuværende om investorsituationen. Det kan jeg ikke kommentere.«

Sover roligt

Det er ikke nogen hemmelighed, at Aarhus Airport kører på pumperne i økonomisk forstand.

For at holde sig oven vande har Aarhus Kommune måttet give og forlænge rentehenstand på et 200 millioner kroner stort lån, og i marts måtte de tre ejerkommuner stille en samlet garanti på 15 millioner kroner til lufthavnens bank.

Det medførte, at kassekreditten, der har sikret driften, blev øget med det tilsvarende beløb, og lufthavnen kunne dermed købe sig tid til forhåbentligt at lande en aftale med en investor, der kan skyde penge i foretagendet.

Spørgsmålet er så, hvor lang tid den øgede kassekredit har købt Lars Dige Knudsen og kompagni, der i seneste regnskabsår, 2023, i gennemsnit brændte syv millioner kroner af om måneden.

»Det giver tilstrækkelig likviditet til, at vi kan færdiggøre de forhandlinger, vi er i gang med,« forsikrer bestyrelsesformanden.

I har jo efter eget udsagn været tæt på en investoraftale i et år nu, så I ved vel ikke, hvor lang tid det varer?

»Vi kommer på plads inden for den tid, som de likviditetsmæssige rammer muliggør. Nærmere kan jeg ikke komme det for nu, men vi sover roligt om natten og er meget fortrøstningsfulde. Vi har den fornødne tid til at komme på plads med det, vi er i færd med,« forklarer Lars Dige Knudsen.

Timingen er også god for lufthavnen i den henseende, at den indbringende sommerperiode så småt er i gang.

Den store flyaktivitet betyder penge i kassen, og selvom Lars Dige Knudsen ikke vil sætte dato på, hvornår den er tom, så bekræfter han, at lufthavnen kan holdes flyvende til den anden side af sommerferien.