Byrådsmedlem solgte lokaler til ulovlig moské
Socialdemokratisk formand for social- og beskæftigelsesudvalg har spillet en rolle i, at den ulovlige moské i Tilst kunne blive til noget.
Den ulovlige Al-Furqan-moské i en tidligere grillbar på Langkærvej i Tilst har givet Aarhus Kommune store hovedbrud.
Påbud og politianmeldelse har ikke fået aktiviteterne og fredagsbønnerne til at stoppe. Derfor måtte en frustreret og magtesløs teknikrådmand, Nicolaj Bang (K), forleden anmode social- og boligministeren om at få lavet lovgivning, der giver kommune og politi mulighed for at slå ned på ulovlige aktiviteter.
Men hvordan endte der overhovedet med at være en ulovlig moské på erhvervsadressen Langkærvej 2E og 2D, der har huset grillbar og pizzeria?
En gennemgang af de offentlige registre viser, at byrådets mest erfarne politiker og formand for Social- og Beskæftigelsesudvalget, Hüseyin Arac (S), har spillet en rolle.
I hvert fald har den 68-årige politiker tidligere ejet begge adresser i Langkærparken, som af kommunen betragtes som et udsat boligområde med en bekymrende udvikling.
»Det er korrekt, at jeg har ejet bygningerne. Jeg vidste intet om, hvad de skulle bruges til,« siger Hüseyin Arac til avisen.
Startede i 2E
Den første bygning, Langkærvej 2E, overtog Hüseyin Arac i 2018, efter den havde været på tvangsauktion.
Godt et halvt år senere solgte han den til EMG Ejendomme, der er ejet af Ergün Gøvercile.
Gøvercile er også medejer af E-Plaza på Holmstrupgårdvej 3 i Brabrand, hvor der afholdes muslimske aktiviteter, foredrag og fester. Blandt andet har mændene bag Al Furqan-moskéen i Tilst afholdt arrangementer hos E-Plaza, ligesom der hos E-Plaza er blevet indsamlet penge til en omdiskuteret ny moské på Høiriisgaardsvej i Brabrand.
Langkærvej 2E er adressen, hvor hele moskéaffæren startede. Det var her, at den første fredagsbøn blev afholdt i august 2021 med den kontroversielle imam Abu Bilal som oplægsholder.
Han har tidligere huseret i Grimhøjmoskéen og blev i 2016 afsløret i TV2-dokumenteren ’Moskeerne bag sløret’ via skjult kamera i at undervise kvinder i, at utroskab straffes med piskeslag og stening.
Bilal-familien flyttede til Tilst, da nedrivningsprojektet i Gellerupparken gik i gang, og i december 2021 stiftede Abu Bilals søn, Khalid Ismail, Kvindelig Kultur Forening og var formand frem til 2024, hvor TV2 afslørede, at der blev drevet ulovlig moské.
I den forbindelse udtalte kvindeforeningen, at Al-Furqan-moskeen er en del af Kvindelig Kultur Forening.
I januar 2022 solgte EMG Ejendomme så Langkærvej 2E til Kvindelig Kultur Forening en måned efter foreningens stiftelse.
Til avisen siger Ergün Gønvercile, at han ikke var klar over, at han solgte det til en moské på trods af, at der har været afholdt fredagsbønner på stedet, mens han ejede det.
»Det var jeg ikke. Kan jeg se et potentiale, er alt til salg i min verden. Jeg har hørt en del om det efterfølgende, men jeg vidste ikke, at der blev afholdt den slags, mens jeg ejede det. Det var en advokat, der kørte salget, men for at være ærlig er jeg også ligeglad med, hvad der står bagved. Jeg er interesseret i, hvad jeg tjener på et salg,« siger han.
Solgte til forening i 2023
Med ejendomshandlen var Al-Furqan-moskéen for alvor etableret.
Bygningsejer Kvindelig Kultur Forening havde dog fået vokseværk og var meget interesseret i at udvide, fremgår det af et generalforsamlingsreferat fra april 2023. Her fik formand Khalid Ismail mandat til at opkøbe naboejendommen Langkærvej 2D, og blot en måned senere var købet gennemført.
Denne gang som en direkte handel mellem Kvindelig Kultur Forening og byrådsmedlem Hüseyin Arac (S).
Hüseyin Arac havde nemlig i mellemtiden stiftet firmaet HAGA ApS sammen med sin søn og købt Langkærvej 2D.
I maj 2023 - 19 måneder efter den allerførste fredagsbøn inde hos naboen - overdragede han nøglerne til kvindeforeningen.
Forvirret? Du kan se en samlet tidslinje over forløbet nederst i artiklen.
»Da jeg solgte 2D, var der et pizzeria og en frisør, som havde været mine lejere. Kvindelig Kultur Forening har købt ejendommen, og jeg har ikke yderligere at sige om den sag. Jeg vil ikke blandes ind i det,« siger Hüseyin Arac til avisen.
Hvorfor vil du ikke svare på spørgsmål om dit ejerskab?
»Jamen, det er ikke hemmeligt. Du har set det, og jeg har solgt det med lejerne, som var i ejendommen. Der er ikke mere i den sag for mig.«
Men du vidste vel godt, hvad og hvem Kvindelig Kultur Forening var, da du solgte det til dem, og at de holdt fredagsbøn inde ved siden af?
»Jeg vidste godt, at det var kvindeforeningen, men jeg vidste ikke, hvad ejendommen skulle bruges til. Hvad de har lavet senere er ikke mit problem.«
»Ikke mit ansvar«
Hüseyin Arac har tidligere været fremme og tale dunder mod parrallelsamfund, social kontrol og ekstremisme. Tilbage i 2016 gik han i forbindelse med ’Moskeerne bag sløret’ særligt hårdt til Abu Bilal og hans ageren.
Men han vidste ikke, at det var en forening stiftet af Bilal-familien, som han solgte Langkærvej 2D til i 2023, forklarer han.
»Det kender jeg ikke noget til. Jeg benægter ikke, at jeg har ejet ejendommen, men den er solgt for to år siden. Hvad der er sket efterfølgende har ikke noget med mig at gøre.«
Har du været i moskéen? Deltaget i fredagsbøn?
»Nej, aldrig.«
Hvad er dit forhold til Bilal-familien?
»Jeg har ikke noget forhold til dem. Overhovedet ikke.«
Hvordan synes du selv, det ser ud, at du som byrådsmedlem og formand for socialudvalget har ejet de to adresser, hvor der nu drives ulovlig moské fra?
»Jeg købte og solgte. Det er lovligt, og det må jeg gerne. Det er ikke mit ansvar, hvad køberen bruger adressen til.«
Hvad mener du om Al-Furqan-moskéen?
»Det må du snakke med dem om. Nu har jeg svaret på dine spørgsmål,« slutter Hüseyin Arac.
Avisen har spurgt rådmand Nicolaj Bang om en kommentar til sagen, men han er ikke vendt tilbage før deadline.
Det er til gengæld Socialdemokratiet og gruppeformand Eva Borchorst Mejnertz, der ikke ser noget problem i Hüseyin Aracs ejendomshandler.
»Hüseyin har altid været meget tydelig om en meget stram linje på dette område. Jeg mener derfor, at det vil være meget forkert af avisen at insinuere, at der skulle være en forbindelse mellem Hüseyin, og at der drives ulovlig moské i nogle lokaler, han en gang har ejet. Det er aktiviteter, som Hüseyin og vi i Socialdemokratiet i øvrigt finder meget problematiske, og som vi er i dialog med rådmanden om løsninger på.«
TIDSLINJE - MOSKÉEN I TILST
Ejerskab af adresserne Langkærvej 2E og 2D, hvor Al-Furqan Moskéen befinder sig.
Hüseyin Arac køber Langkærvej 2E på en tvangsauktion.
Hüseyin Arac sælger adressen Langkærvej 2E til EMG Ejendomme, der er ejet af Ergün Gøvercile. Han er også medejer af E-Plaza på Holmstrupgårdvej 3 i Brabrand, hvor der afholdes muslimske aktiviteter, foredrag og fester.
Hüseyin Arac stifter firmaet HAGA ApS sammen med sin søn.
HAGA ApS køber Langkærvej 2D.
Første fredagsbøn afholdes i moskéen.
Kvindelig Kultur Forening stiftes af bl.a. Khalid Ismail, der er søn af imamen Abu Bilal og har været aktiv i Al-Furqan Dawah Center, som har haft moskéen. Khalid Ismail var formand for Kvindelig Kultur Forening, men er det ikke længere.
EMG Ejendomme sælger Langkærvej 2E til Kvindelig Kultur Forening.
HAGA ApS sælger Langkærvej 2D til Kvindelig Kultur Forening.