Fortsæt til indhold

Jessica fejret hjemme i haven af 50 gulklædte ryttere: En tradition fyldt med kærlighed og støtte

Team Rynkebys årlige besøg hos Jessica i Kolind giver rytterne en særlig motivation. Steen Ehlers debuterer i en alder af 67 år som rytter på Team Rynkeby, der snart cykler til Paris, og han glæder sig over at kunne være med til at støtte Jessica og andre, der er hårdt ramte af sygdom.

Samfund

Kolindpigen Jessica Bugtrup Henneberg fyldte for nylig 17 år.

På hendes fødselsdag fik hun besøg af 50 gulklædte ryttere fra Team Rynkeby Østjylland, som kom for at fejre hende.

Jessica har kæmpet med en alvorlig sygdom siden fødslen, og hendes kamp har rørt mange hjerter.

Det er blevet en tradition, at Team Rynkeby besøger Jessica på hendes fødselsdag.

»Det er noget, vi ser frem til hvert år,« siger Lise Bugtrup Henneberg, mor til Jessica.

Rytterne blev budt på alskens lækkerier i form af kager, sodavand og kaffe, og der var en hyggelig stemning i haven på Mejerivej.

Besøget hos Jessica er også en del af rytternes fortræning til den lange cykeltur til Paris.

»Det er en god måde at få nogle kilometer i benene og samtidig gøre noget godt for andre,« siger en af rytterne, Steen Ehlers.

Rytterne havde inden de nåede Mejerivej været ude på træningstur på 126 kilometer.

Gør en forskel

Team Rynkeby er et velgørenhedscykelhold, der hvert år cykler til Paris i forbindelse med Tour de France for at samle penge ind til børn med kritiske sygdomme.

Det er en fantastisk oplevelse at være en del af Team Rynkeby og få lov til at møde børn som Jessica

Holdet består af frivillige ryttere, som træner intensivt for at kunne gennemføre den over 1350 kilometer lange tur til Paris, der finder sted fra 5. til 12. juli.

For mange af rytterne er det ikke kun en fysisk udfordring, men også en følelsesmæssig oplevelse, hvor de får mulighed for at gøre en forskel for børn som Jessica.

Team Rynkeby blev grundlagt i 2002 og har siden vokset sig til en stor bevægelse med over 2.000 ryttere og 500 hjælpere fordelt på 59 hold i Danmark, Sverige, Finland, Norge, Færøerne, Island, Tyskland og Schweiz.

Formålet er at samle penge ind til Børnecancerfonden og andre organisationer, der støtter børn med kritiske sygdomme.

Kaptajnen på holdet har bedt deltagerne om at træne som minimum 200 kilometer om ugen. Det har Steen Ehlers leveret uden problemer.

Debutant på 67

Steen Ehlers, 67, med bopæl i Handrup Bakker, deltager i år for første gang.

»Det er en fantastisk oplevelse at være en del af Team Rynkeby og få lov til at møde børn som Jessica. Det giver mig ekstra motivation til at træne og gennemføre turen til Paris,« siger Steen Ehlers, mens han nyder en vand i Jessicas have.

Steen Ehlers har trænet hårdt de sidste mange måneder og ser frem til den udfordrende tur, der venter.

Steen Ehlers er en relativt erfaren cyklist og sportsmand, men han har aldrig før deltaget i en så lang og krævende tur som den til Paris.

»Jeg har cyklet mange lange ture, men det her er noget helt særligt. Det er ikke kun en fysisk udfordring, men også en mulighed for at gøre en forskel for børn, der har det svært,« siger Steen Ehlers, der er en særdeles aktiv pensionist.

»Vi kommer til at køre 160-180 kilometer pr. dag, og med en forventet gennemsnitsfart på 24-25 kilometer i timen.«

Deltagerne finansierer selv turen. Med det hele forventer Steen Ehlers at skulle punge op med cirka 30.000 kroner.

»Det er med cykel, udstyr, bespisning og hotelophold, men det er penge, der er givet godt ud.«

Han er uddannet lærer og har bl.a. tidligere arbejdet som lærer på Rønde Efterskole.

»Det er ved at være nogle år siden, for vi flyttede siden til Aarhus, hvor jeg fik andet arbejde. For et par år siden flyttede min kone og jeg tilbage til Syddjurs. Jeg nyder at træne, men det er også nødvendigt, hvis man skal kunne køre til Paris,« siger Steen Ehlers.

Jessicas situation

Jessica har kæmpet med alvorlig sygdom, siden hun var lille.

Allerede da hun var syv måneder gammel, blev hun diagnosticeret med en hjernetumor.

Livet har derfor været præget af mange timer på hospitalet. I dag lyder diagnoserne på hjernetumor, behandlingsresistent epilepsi, cerebral parese og vand i hjernen.

Det betyder, at Jessica har nogle massive hjerneskader.

Derfor går hun i skole på Djurslandsskolen to dage om ugen i 2,5 time i alt.

»Jessicas situation er stabil kræftmæssigt. Til gengæld har hun fået andre udfordringer, som betyder, at hun ikke længere kan gå selv, men er henvist til sin kørestol eller støtte fra os,« siger Lise Bugtrup Henneberg.

Lise Bugtrup Henneberg er førtidspensionist og passer sin datter.

»Det gør jeg gratis for kommunen, hvis man kan sige det som det er.«

Jessicas far, Henrik Bugtrup Henneberg, er startet i et nyt arbejde, som har gode fremtidsudsigter.

»Henrik har heldigvis en meget rummelig og forstående chef, der respekterer, at Henriks vagtplaner skal kunne gå i spænd med Jessicas hverdag. Det er vi meget taknemmelige for,« siger Lise Bugtrup Henneberg.

Jessicas far kører selv med Team Rynkeby til Paris for at støtte den gode sag.

Lise Bugtrup Henneberg og Jessica kører i bil til Paris for at være med til at modtage rytterne på Le vélodrome Jacques-Anquetil og dele oplevelsen med dem.

»Vi møder dem undervejs og har kage med til dem. Vi kommer til Paris i god tid, så vi har mulighed for at få lidt tøsetid sammen,« smiler Lise Bugtrup Henneberg.

Fremtidsudsigterne

Når Jessica om et år fylder 18, overgår hun til at blive førtidspensionist.

Familien arbejder stille og roligt på at hjemmetræne hende til at blive mere selvhjulpen, så hun i fremtiden kan klare nogle gøremål selv.

»På et tidspunkt skal Jessica flytte hjemmefra og på institution. Hvornår det sker, er der ikke sat tid på, men vi gør, hvad der er muligt for at gøre hende klar til det, når vi finder et sted, hvor vi er sikre på, at Jessica vil få det godt og synes om at være,« siger Lise Bugtrup Henneberg.

For Jessica betyder det meget at have Team Rynkeby som en del af hendes liv, og hun ser frem til deres besøg hvert år.

Jessica har en stærk vilje og en positiv indstilling, der hjælper hende igennem de svære tider.

»Hun er en inspiration for os alle, og vi er så taknemmelige for den støtte, vi får fra Team Rynkeby. Det betyder meget for Jessica at have noget at se frem til, og det giver hende ekstra styrke,« siger Lise Bugtrup Henneberg.