Hejdis gavekort til finere fransk madlavning blev byttet til en spirende og nu blomstrende forretning
Verdens Endes Mikrogrønt startede som en hobby. Nu er virksomheden vokset, så der snart kan produceres tonsvis af små spirer, som er sprængfyldt med sundhed.
»Jeg havde det bare sådan, at det gider jeg ikke. Det er sgu for kedeligt.«
Hejdi Hjelm Rasmussen læner sig op ad en hylde i sit lille væksthus på Helgenæs, mens hun i sin bramfri tone fortæller, hvordan hendes virksomhed Verdens Endes Mikrogrønt startede.
Det var et gavekort til et kursus i finere fransk madlavning, hun sgu syntes var for kedeligt, så hun byttede det i stedet til et kursus hos en gut i Sønderjylland, som dyrkede mikrogrønt - altså helt spæde grøntsagsskud som for eksempel radiser, ruccola, broccoli og ærter.
Han indførte Hejdi Hjelm Rasmussen i processen med at så, forspire, vande, vokse og høste. Tiltalende, syntes hun og købte nogle spirebakker og noget jord med hjem.
»Jeg tænkte bare, at det her er fedt. Man kan lave det derhjemme, det går hurtigt, og det er sundt. Det var jo mest for sjov i starten,, og noget vi bare spiste derhjemme, men på et tidspunkt stod vi med, jeg ved ikke hvor meget, mikrogrønt, fordi familien ikke kunne følge med og spise mere. Jeg tænkte, at jeg bliver jo nødt til at skulle af med noget af alt det her, så jeg prøvede at køre ind til nogle restauranter og fortælle, at jeg var begyndt at dyrke mikrogrønt. Og så er det vokset stille og roligt,« fortæller Hejdi Hjelm Rasmussen.
Sundhedsmission
Det er godt fire og et halvt år siden, den uddannede socialpædagog og ernæringsassistent tog de første skridt ind i junglen af mikrogrønt.
I dag driver hun på andet år Verdens Ende Mikrogrønt på fuld tid. Hun har en ansat på 20 timer og en anden ansat i virksomhedspraktik, og frøet vokser sig i det hele taget større og større.
Denne onsdag eftermiddag er den ene af to ugentlige høster netop overstået, og derfor er en del af hylderne i væksthuset tomme. Men om få dage er rummet igen helt lyst op af lilla, gule og grønne farver inden næste høst på søndag.
Det er en nøje planlagt cyklus, og igennem et digitalt program holder Hejdi Hjelm Rasmussen og hendes ansatte øje med, hvornår ruccolaen skal sås gang, og hvornår og hvor mange sennepsfrø, der skal sås for at blive klar til den kommende leverance.
De går i høj grad til restaurationer på Djursland og i Aarhus, mens Verdens Endes Mikrogrønt også er begyndt at levere til detailhandlen gennem Kvickly i Ebeltoft, Meny i Rønde og Salling Super i Aarhus.
Hejdi Hjelm Rasmussen er desuden begyndt at levere til Hospice Djursland, og det er faktisk her hendes helt store passion og mission med mikrogrøntet ligger.
Hun lægger således ikke skjul på, at det, der startede som et hobby- og hyggeprojekt, i høj grad er blevet et arbejde, hvor hendes tilstedeværelse er påkrævet langt det meste af tiden, men missionen om at udbrede de sundhedsmæssige fortræffeligheder ved mikrogrønt er blevet hendes motor i virksomheden.
»Langt de fleste ser mikrogrønt som pynt, men det er så meget mere end det. Det er sundhed på få kvadratcentimeter,« siger Hejdi Hjelm Rasmussen og forklarer, at nogle nogle mikrogrønt-sorter indeholder op til 40 gange flere næringsstoffer end de fuldt udvoksede planter.
Derfor har hun en ambition om at få mikrogrønt mere ind i hverdagskøkkenerne og i langt højere grad ind på sygehusene, plejehjemmene og hospicer og steder, hvor småtspisende borgere kan have gavn af den koncentrerede næring i små portioner.
»Det er pissesundt og godt for kroppen. Og vi burde spise langt mere af det,« siger hun.
Hejdi Hjelm Rasmussen har blandt andet en drøm om, der kan laves grundigere ernæringsanalyser af de gavnlige effekter, så mikrogrønt kan dokumenteres og anerkendes bredere i sundhedssektoren.
Indtil da må hun tage til takke med, at det er egne erfaringer og dedikation, der bærer budskabet frem.
Vokseværk
Det vil være en meget stor kliché at skrive, at Verdens Endes Mikrogrønt er gået fra en spirende hobby til en blomstrende virksomhed - men nu gør vi det alligevel.
For faktum er, at vi sætter os i bilen uden for det nuværende væksthus og kører et par hundrede meter op ad grusvejen til nabo-landmanden.
Her har Hejdi Hjelm Rasmussen lejet en tidligere stald, og nu er hun - med gedigen hjælp fra sin mand og andre gode håndværkere i færd med at ombygge den til et nyt væksthus.
Her får hun kapacitet til at udvide produktionen til 10 gange hendes nuværende maksimale produktion.
I dag har hun således plads til 400 bakker med mikrogrønt. I det nye væksthus bliver kapaciteten på 4000 bakker.
Det svarer til, at Verdens Endes Mikrogrønt fremover potentielt kan producere omkring et ton mikrogrønt ad gangen mod cirka 80-100 kilo i dag.
»Det kommer jeg jo ikke sådan lige til at makse ud, men jeg kan huske, at da jeg flyttede ind her (nuværende væksthus, red.) havde jeg helt ondt i maven og tænkte, at det er alt for stort, og det kan jeg slet ikke. Men nu er der jo egentlig fyldt op, og der er stadigvæk et marked for mikrogrønt, som bliver ved med at vokse,« konstaterer Hejdi Hjelm Rasmussen.
Nye idéer vokser
Derfor barsler hun også lige nu med idéer til at udvide sit sortiment, så det ikke alene er små bakker med mikrogrønt, hun sælger.
Hjemme i sit eget køkken pusler Hejdi Hjelm Rasmussen med opskrifter, der bringer flere af de små spirer ind i madlavningen uden blot at være pynt.
Det er blandt andet smoothies og pesto. Hun overvejer blandt andet at lave dedikerede ingrediens-kasser til smoothies og sin egen produktion af pestoer baseret på forskellige mikrogrønt som for eksempel ærteskud.
Både for at fortsætte væksten i virksomheden, men i høj grad for at fortsætte med at udbrede det overordende budskab om de sundhedsmæssige gevinster ved spirerne.
»Når jeg er ude at spise, så ser jeg jo tit, at folk bare skubber mikrogrøntet til side og siger, ’det er bare karse’. Ærteskud kalder folk også karse, så det er virkelig en kamp for at lære folk at kende til det. Jeg er egentlig ligeglad med, om det er pynt, eller hvad folk bruger det til. Min mission er at få folk til at forstå, hvor sundt det er,« fastslår Hejdi Hjelm Rasmussen.
Virksomhedsnavnet Verdens Endes Mikrogrønt er i øvrigt ikke en dommedagsprofeti, men et temmelig passende navn for virksomhedens placering i bunden af Svanesmindevej helt ude på kanten af Helgenæs og med Kattegat som nabo.