Fortsæt til indhold

10 dages gratis gadefest: Her er de første navne

Når festugen igen begynder i Aarhus, vender Aarhus Volume tilbage ved klostertorvet.

Samfund
ed

Selvom sommerferien er slut for mange, er sommerens arrangementer langt fra forbi.

Om lidt begynder Aarhus Festuge, som i år varer fra fredag 29. august til og med søndag 7. september.

Nu har Aarhus Volume offentliggjort de første 12 kunstnere, der skal spille i deres område på klostertorvet.

Det skriver Aarhus Volume i en pressemeddelelse, hvor de understreger, at programmet kommer til at afspejle diversitet og alsidighed.

»Musikalsk kvalitet, repræsentation, og identifikation er en klar prioritet. Vi har sammensat et program, hvor forskellige stilarter og indtryk spiller sammen og skaber en folkefest med noget på hjerte,« fortæller Yasmin Branco fra Aarhus Volume, en af hovedbookerne bag arrangementet.

Aarhus Volume beskriver de første 12 kunstnere således:

Blandt de første offentliggjorte artister er AGGi, der forener afrorytmer med moderne hiphop og RnB, imens Bjonko leverer heftige balkanbeats på klarinet og saxofon.

Britz (no), blander melodisk ghanesisk gospel med moderne hiphop, og Bukuru, balancerer melodisk pop og poetisk dybde i neo-soul.

Clovis fusionerer afrobeat, amapiano og danske tekster i et energisk show, og duoen, Eros for you, spiller franskklingende klubmusik, der føles som et varmt kram. evigblå tager lytteren med på en rutsjebanetur igennem hjertesorg og eufori med elementer fra electronica, drum’n’bass og hiphop, imens Gunge skildrer facetterne af det bittersøde ungdomsliv.

B.O.C. medlemmet, Kimbo, leverer hårdtslående rap med attitude, og Leea blander soul og rytmer fra forskellige dele af verden.

Masiv leverer synth-baseret galskab krydret med eksplosive trommer, og Slush Eyes sætter gang i et inkluderende tyggegummifarvet Eurodance inspireret fællesskab, båret af dansk ironi og storladne akkorder.

Det fulde program offentliggøres løbende på Aarhus Volumes Instagram og Facebook, samt Aarhus Festuges hjemmeside.

Pladsen ved klostertorvet har åbent alle dage i festugen. I løbet af dagstimerne vil der være talks, workshops, loppemarked, hvor der er musik om aftenen.