Tidligere direktør afviser million-krav: »Jeg er ked af det«
Tidligere direktør for Lystrup IF Svømning afviser, at der er hold i anklage mod hende.
»Der har været grundlag og aftaler for, at jeg har fået den løn, jeg har fået.«
Sådan lyder det fra tidligere direktør for Lystrup IF Svømning, Camilla Jørgensen, efter at bestyrelsen i Lystrup IF Svømning har rejst et krav om tilbagebetaling på omkring 1,2 millioner kroner over for hende.
Beløbet vedrører arbejdsvederlag for ekstra timer i regnskabsårene 2021-2025.
Camilla Jørgensen blev i foråret bortvist fra sin arbejdsplads på grund af en personalesag. På det tidspunkt ønskede formanden for bestyrelsen i Lystrup IF Svømning, Jesper Bilde, ikke at kommentere sagen yderligere.
Camilla Jørgensen bekræfter over for avisen, at bortvisningen handlede om uenigheder vedrørende løn.
»Jeg var ikke enig i bortvisningen. Jeg er ked af det og berørt over, at de ikke er gået mere i dialog med mig fra start af,« siger hun.
Camilla Jørgensen har rejst et modkrav mod Lystrup IF Svømning på samlet cirka 750.000 kroner.
Bestyrelsen i Lystrup IF Svømning har i en pressemeddelelse oplyst, at den kører sagen mod Camilla Jørgensen i samarbejde med en advokat og svømmeklubbens revisor.
Bestyrelsen forventer ikke, at modkravet vil medføre betaling for Lystrup IF Svømning og oplyser, at Camilla Jørgensen i en foreløbig afgørelse ikke har fået medhold i, at der forelå en bestyrelsesgodkendelse af det udbetalte ekstra vederlag.
Sagen er under behandling i retssystemet.
Camilla Jørgensen blev i juni annonceret som ny centerchef for Rønde Idrætscenter. Hun skulle have startet 1. august, men Rønde Idrætscenter lavede i juli en kovending og droppede samarbejdet med Camilla Jørgensen på grund af »ændrede omstændigheder.«
Camilla Jørgensen var direktør for Lystrup IF Svømning i omkring fem år. Hun var formand for svømmeklubbens bestyrelse i flere end 20 år.
Lystrup IF Svømning er med flere end 4.500 medlemmer Danmarks næststørste svømmeklub.