Fortsæt til indhold

Kommunen afviser ny høringsfase: Lyskryds er besluttet

Lyskryds i Ryomgård er politisk besluttet, men Syddjurs Kommune er fortsat i dialog med borgerne om at få gjort 'Bypassagen' gennem byen så skarp som overhovedet mulig, fastslår Sanne Attermann, chef for Teknik og Miljø.

Samfund

Syddjurs Kommune har truffet beslutning om at erstatte rundkørslen i Ryomgård med et lyskryds, som beskrevet i den seneste artikel i Din Avis.

Selvom høringsfasen for projektet for længst er afsluttet, er kommunen fortsat i dialog med lokale aktører, herunder Ryomgård Distriktsråd og beboere fra Skovvej, Slotsgade og Nimtoftevej.

Dialogen handler udelukkende om praktiske forhold og lokale input,der kan bidrage til en bedre udførelse af det besluttede vejprojekt.

Sanne Attermann, chef for Teknik og Miljø, understreger, at der ikke er tale om en ny høringsfase, men en opfølgende dialog:

»Vi har ofte opfølgende dialoger i større anlægsprojekter, hvor lokale perspektiver kan være med til at kvalificere den endelige udførelse. Det er vigtigt at understrege, at beslutningen om lyskrydset er truffet, og vi arbejder nu på at implementere projektet bedst muligt.«

Distriktsrådet inde over

Ryomgård Distriktsråd har i et opslag på sociale medier nævnt, at repræsentanter fra rådet sammen med en gruppe borgere fra Skovvej, Slotsgade og Nimtoftevej er i dialog med kommunen om vejforløbet gennem byen.

Parterne har aftalt et møde med kommunen, hvor det nye forslag til vejføring bliver drøftet, og hvor borgerne har mulighed for at komme med input og perspektiver, som kommunen vil tage med i den videre proces.

Smedens Hus

Flere Ryomgård borgere har undret sig over, at det såkaldte ’Smedens Hus’ på hjørnet af Skovvej og Slotsgade ikke er omfattet af kommunens planer om at åbne bymidten og gøre ’Bypassagen’ mere smidig.

Til det siger Sanne Attermann:

»Vi har ikke truffet beslutning om nedrivning eller ekspropriation af ejendommen, og det indgår ikke i det godkendte projekt. For at Syddjurs Kommune kan ekspropriere en bygning, skal det være nødvendigt af hensyn til almenvellet, hvilket ikke er tilfældet her.«