Fortsæt til indhold

Klar-parat-byg: 450 m2 fællesskab på vej til Fælleden

Nye nye idrætsfaciliteter og et stort mødested er på vej til de hundredvis af børn, unge og voksne, der hver uge dyrker idræt på Skanderborg Fælled. Projektet til 30 mio. kr. går snart i gang.

Samfund
bo

I flere år har Skanderborg Kommune og foreningslivet arbejdet med en fælles vision om Fælleden som idrætscenter – et sted, der samler aktive borgere på tværs af aldersgrupper og idrætsgrene, breddeidrætten såvel som eliten.

I sidste uge blev totalentreprenøren udpeget, og det betyder, at projektet, der samlet set løber op i 30 mio. kr., er klar til at gå i jorden om få uger, når ideer og skitser er omsat til et konkret byggeri. Det oplyser Skanderborg Kommune i en pressemeddelelse.

Det blev Raunstrup A/S, der vandt opgaven med at opføre de nye faciliteter til idræt og fællesskab på Skanderborg Fælled. Centralt i byggeriet er det 450 kvm. store Hjerterummet, der skal fungere som indendørs mødested med zoner til aktivitet, ophold og samvær.

Unge fra foreningslivet har bidraget med idéer til indretningen – fra bordtennis og subsoccer til hænge-ud-trapper, lektiezone og farverige loungeområder.

Foreningslivet har for kort tid siden fået knap 1 mio. kr. fra Nordea-fonden øremærket til indretningen af Hjerterummet.

Derudover skal der bygges nye omklædningsrum på 240 kvm. samt en tribunetrappe, der både giver udsigt over boldbanerne og fungerer som afslappet samlingspunkt. Projektet rummer også fundamentet til en kommende udvidelse i en opfølgende etape, der blandt andet omfatter en 1. sal til Hjerterummet.

»Efter flere års planlægning og tæt samarbejde med foreningerne kan vi nu gøre drømmene konkrete. Hjerterummet og de nye faciliteter bliver et sted, hvor idrætten og fællesskabet kan blomstre på tværs af aldersgrupper, idrætsgrene og interesser. Det er et løft, der matcher de stærke idrætsmiljøer, vi også ser i Ry, Hørning og Galten,« siger borgmester Frands Fischer.

Byggeriet supplerer de mange idrætsfaciliteter, der allerede er på Fælleden. Her er det et billede fra indvielsen Trailcenter Skanderborg i november 2024. Foto: Per Bille.

Flere idrætsforeninger er med i arbejdet med Fælleden som idrætscenter, og de ser frem til at tage de nye rammer i brug.

»Mange års fælles indsats bliver nu til virkelighed. Det er næsten uvirkeligt. Med Hjerterummet, de nye omklædningsfaciliteter og ikke mindst tribunetrappen får vi nu væsentligt bedre rammer for at dyrke fællesskabet i den enkelte forening og mellem foreningerne, og det glæder vi os utrolig meget til,« understreger Klaus Rehnquist, næstformand for FC Skanderborg og foreningernes repræsentant i styregruppen bag projektet.

Vi vil gerne give de unge lyst til at blive i foreningslivet og samtidig åbne døren for dem, der endnu ikke er en del af det. Hjerterummet kan blive et fristed, hvor man føler sig velkommen og kan hænge ud.
Klaus Rehnquist, næstformand FC Skanderborg

Han forklarer, at Hjerterummet skal være med til at tiltrække flere til foreningslivet.

»Vi vil gerne give de unge lyst til at blive i foreningslivet og samtidig åbne døren for dem, der endnu ikke er en del af det. Hjerterummet kan blive et fristed, hvor man føler sig velkommen og kan hænge ud sammen uden for træningstid.«

Byrådet har afsat 25 mio. kr. til projektet, mens Købmand Herman Sallings Fond har doneret 5 mio. kr. Byggeriet er tegnet af GPP Arkitekter. Raunstrup A/S vandt totalentreprisen efter en omvendt licitation, hvor entreprenørerne konkurrerede om at levere mest mulig kvalitet og funktionalitet inden for en fast sum. Udvælgelsen blev foretaget af styregruppen bag projektet, som omfatter repræsentanter fra byrådet, administrationen og foreningslivet.

Går alt efter planen, kan første spadestik – eller rettere første hammerslag, da der indledningsvist i skal rives vægge ned mellem de eksisterende haller – tages i december i år. Omklædningsrummene, tribunetrappen og Hjerterummet ventes klar til indvielse i forsommeren 2027.

Indretning af Hjerterummet. Illustration: Keingart
Indretning af Hjerterummet. Illustration: Keingart
Indretning af Hjerterummet. Illustration: Keingart