Fortsæt til indhold

Billigere fjernvarme er på vej til aarhusianerne

Om få år skal vi ikke længere importere træpiller på store skibe til Aarhus for at få varme i stuerne.

Samfund
ed

I fremtiden kan aarhusianerne se frem til billigere fjernvarme, som skal komme ud fra vedvarende energi som sol, vind og fra jorden under vores fødder.

Sådan lyder et nyt forslag fra Kredsløb, som Magistraten skal behandle på tirsdag.

I dag kommer cirka halvdelen af fjernvarmen i Aarhus fra Studstrupværket, hvor der afbrændes træpiller. Men det skal være slut.

Det skriver Teknik og Miljø i en pressemeddelelse.

»Træpiller var en god trædesten til at komme væk fra kul til opvarmningen, da man overgik til dem, men nu er tiden inde til, at vi kan få elektrificeret vores fjernvarme,« siger rådmand for Teknik og Miljø, Nicolaj Bang (K).

Træpillernes afløser bliver en vedvarende energi både fra vind, sol og undergrunden, der hovedsageligt skal drive vores fremtidige fjernvarmeforsyning.

»Vi står over for en kæmpe transformation af vores energisystem og en ny æra, hvor vi skal brænde langt mindre af i vores energiforsyning,« siger rådmanden.

Et logisk kredsløb

I fremtiden vil forsyningens hovedpulsåre bestå af nye anlæg i form af varmepumper og geotermisk varme fra undergrunden godt hjulpet på vej af blandt andet akkumuleringstanke.

»Når den nuværende aftale med Studstrupværket udløber i 2030, danner det grobund for en revitalisering af fjernvarmen, deri fremtiden primært skal være drevet af naturens kræfter,« siger Nicolaj Bang (K).

Den nye teknologi baseres på forskellige typer af varmepumper. Med varmepumper udnytter man energien i luften omkring os, havet, spildevandet og overskudsvarmen fra industrien og fra fjernkøling til at producere fjernvarme til os alle. Det vil hænge sammen i et logisk kredsløb, understreger Teknik og Miljø.

Ifølge rådmanden det helt rette tidspunkt at afvikle træpillerne i forsyningen.

»Netop i disse år bliver elnettet udbygget og styrket. Elektrificeringen vil gøre forsyningen stærkere, mere robust, omstillingsparat og ikke mindst billigere, og det har vi brug for i omskiftelige tider som disse. Det er rettidig omhu,« siger han.

Efter magistratsbehandlingen skal byrådet drøfte indstillingen, hvorefter forslaget skal i høring i seks uger.