Fortsæt til indhold

Gammel kending vender tilbage til detailhandelen

Jesper Rasmussen åbner Rasmus i Lillegade 5 i Grenaa.

Samfund

En gammel kending inden for slag af herretøj i Grenaa vender nu tilbage til detailhandlen.

Jesper Rasmussen åbner fredag - på årets Black Friday - en ny herretøjsbutik i Grenaa midtby. Han slår denne dag i Lillegade 5 dørene op i Rasmus, som skal være kendt for kvalitet, personlig service og stærke rødder i branchen.

Indehaveren har i mange år været en markant skikkelse i herremodebranchen med den ikoniske butik Mr Rasmus samt den succesfulde engrosvirksomhed Allsize Company. Med åbningen af Rasmus vender Jesper tilbage til detailhandlen med en klar vision: at skabe en butik, hvor kvalitet, omhu og byens bedste service går hånd i hånd. Her vil kunderne opleve nøje udvalgte kollektioner med fokus på håndværk, pasform og tidløst design.

Rasmus er skabt ud fra ønsket om at levere kvalitet og personlig service i topklasse – præcis som kunderne kender det
Jesper Rasmussen

Kvalitet og personlig service

»Jeg glæder mig til at byde kunderne velkommen i vores nye butik. Rasmus er skabt ud fra ønsket om at levere kvalitet og personlig service i topklasse – præcis som kunderne kender det, siger Jesper Rasmussen.

På åbningsdagen vil der være en ekstra festlig stemning og 30 procent på alle varer i hele butikken. Rasmus byder på dagen alle besøgende på lidt godt til ganen og lancerer samtidig en række fantastiske åbningstilbud, som gæsterne får eksklusiv adgang til denne dag. Butikken Rasmus skal blive et nyt samlingspunkt for stilbevidste mænd, der ønsker en shoppingoplevelse, hvor personlig rådgivning og kvalitet er i centrum, lyder det fra indehaveren.