Fortsæt til indhold

Nu er der sat navne på de første vigtige udvalgsposter

Socialdemokratiet har udpeget de formænd, der skal stå i spidsen for to udvalg i de kommende fire år.

Samfund

Socialdemokratiet får formandskabet i Social- og Beskæftigelsesudvalget (SB) med Bente Hedegaard i spidsen, samt i Kultur-, Fritids- og Landdistriktsudvalget (KFL) , hvor Karoline Bergkvist Søgaard overtager formandskabet fra Allan Gjersbøl Jørgensen.

Det skriver Socialdemokratiet Norddjurs i en pressemeddelelse.

Heri lyder det også, at borgmesterkandidat til kommunalvalget i tirsdags 18. november Allan Gjersbøl Jørgensen har fravalgt en formandspost i den nye konstituering, da »det er vigtigere for partiet og borgerne at prioritere politik over prestige,« lyder det.

Han og Niels Basballe har i stedet begge fået plads i Børne-, Familie- og Skoleudvalget (BFS).

Allan Gjersbøl peger på, at Socialdemokratiets vigtigste opgave i denne periode er at sikre stærk indflydelse på de politiske områder, hvor behovet er størst, her særligt børn og unges trivsel.

»Vi står i Norddjurs med store udfordringer på trivselsområdet. Derfor prioriterer jeg at sidde med direkte i udvalget, hvor vi kan gøre den største forskel for børn og unge,« siger Allan Gjersbøl Jørgensen.

SF’s Aleksander Myrhøj har allerede meldt ud på Facebook, at han igen sætter sig i formandsstolen i BFS-udvalget.

Debutant bliver næstformand

Allan Gjersbøl Jørgensen skal derudover være næstformand i erhvervs-, vækst- og klimaudvalget (EVK), hvor Lars Møller også får en plads.

I sundheds-, pleje- og omsorgsudvalget (SPO) bliver Helle Thomsen næstformand, som er helt ny i kommunalbestyrelsen og selv er sundhedsfaglig, mens Fritz Birk Sørensen også indtræder som medlem.

»Udvalget er et tungt velfærdsudvalg og med den nye sundhedsreform er det vigtigt for os at have politisk og fagligt stærk repræsentation her,« siger gruppeformand Lars Møller.

Socialdemokratiet har også fået en plads til Niels Basballe i natur-, miljø- og teknikudvalget (NMT) og til Fritz Birk Sørensen i KFL.

I økonomiudvalget bliver partiet repræsenteret af Lars Møller.

»Det er vigtigt, at vi er til stede på tværs af udvalgene. Det giver mulighed for at påvirke retningen i alt fra erhvervsudvikling til ældrepleje,« mener Allan Gjersbøl Jørgensen.