Trio vil vende dyrlægebranchen på hovedet
Nyt dyrlægekoncept skal bygge på fællesskab, medlemskab og timer over ydelser.
Sarah Appel, der bor i Skanderborg, drømmer om at vende hele dyrlægebranchen på hovedet.
»Vi prøver at gentænke dyrlægehjælp. Ikke fordi dyrlægerne er problemet, men fordi systemet i dag primært er bygget op omkring sygdom. Vi er nysgerrige på, hvordan det ville se ud, hvis det i højere grad blev bygget op omkring sundhed, så små problemer aldrig bliver store,« siger hun.
Og så drømmer hun om at lave et fællesskab mere end bare en dyreklinik.
»Tænk, hvis man kunne have dyreklinik i den ene ende og en café i den anden, hvor man kan mødes med andre dyreejere og få en snak. Et fælles mødested, hvor der er plads til at have hund,« siger Sarah Appel.
Men det er ikke det eneste særlige ved hendes koncept. Hun vil nemlig gøre op med den nuværende praksis, hvor man ofte ikke kender prisen på sit dyrlægebesøg før bagefter.
Medlem hos dyrlægen
Sammen med Thomas Kanne og Betinna Emdal Andersen, der begge bor i Aarhus, er Sarah Appel så småt gået i gang med opstarten af virksomheden, som de kalder Vores Dyrlæge. De drømmer om at åbne deres første klinik i Aarhus i starten af 2027.
Det særlige ved deres koncept er, at det bygger på medlemmer. Du køber altså et slags medlemskab i klinikken. For hundeejere er prisen 299 kroner om måneden, og for katteejere er prisen 199 kroner om måneden. For den pris må du tage dit kæledyr til dyrlæge henholdsvis seks og fire timer om året – uanset hvad dit kæledyr fejler eller skal have lavet.
»Vi vil gerne være med til at sikre, at alle har mulighed for at have et kæledyr, ikke kun de rige. Det er nok ikke realistisk at gøre det megabilligt, men vi kan i hvert fald gøre det mere gennemskueligt, så man ved på forhånd, hvad man går ind til,« siger Sarah Appel og sammenligner det med, når vi mennesker tager til tandlæge:
»Det kan være svært bare at booke tid til tandrensning, for lige pludselig skal du også have taget et røntgenfoto. Vi ved ikke altid, hvor det ender henne. Så måske ser vi symptomer, men vi ved, det koster, så vi udskyder det måske. Vi tror, at mange venter for længe med at søge hjælp, fordi økonomien fylder.«
Timer i stedet for ydelser
Trioen gik for alvor i gang med Vores Dyrlæge for omkring et år siden. De har alle tre helliget sig iværksætteriet og arbejder med det fuld tid.
»Vi ville egentlig gerne digitalisere branchen, fordi der ikke er sket meget på den front. Jo mere vi kiggede på det, jo mere kunne vi se, at der var problemer med, at priserne er enormt høje, og at det derfor kan være svært for nogen at betale. Så vi gik fra at ville effektivisere branchen til at sige: ”vi tror, branchen trænger til at blive vendt på hovedet”,« siger Sarah Appel.
Til sidst fik de en idé om at tænke mere i timer i stedet for ydelser.
»Kirurgen er ofte the big shot, og man tænker, de kan tjene mange penge, fordi kunderne gerne vil betale mange penge for det, kirurgen kan. Men en tand- eller huddyrlæge har samme uddannelse. De har brugt lige så lang tid på det, og de har taget lige så meget efteruddannelse,« siger Sarah Appel og fortsætter:
»Vi skal ikke tænke på, hvad kunderne gerne vil give og værdien af en ydelse. Vi skal tænke i timer, og timeprisen er den samme, uanset om det er en kirurg eller huddyrlæge. Vi ønsker at værdisætte dyrlægernes tid ens uanset fagområde.«
Kvantefysiker og etnolog
Det er faktisk ved at være flere år siden, Sarah Appel første gang fik idéen om medlemsbaseret dyrlæge. Men hun kunne ikke arbejde med det alene. Hun havde brug for nogen, der kunne se det samme i idéen, som hun selv kunne.
Det fandt hun i Thomas Kanne og Betinna Emdal Andersen.
Thomas Kanne er uddannet kvantefysiker, og han skal lave systemerne til Vores Dyrlæge. Sarah Appel arbejdede sammen med ham på Teknologisk Institut.
»Da vi stoppede der, tog vi en kop kaffe, hvor jeg fortalte om mine idéer. Thomas syntes, det lød meget spændende, og så begyndte vi at udvikle derfra,« siger hun og fortsætter:
»Betinna er etnolog, og hun har altid brugeren i centrum. Hun danner par med Thomas, og det var sådan, hun kom med. Thomas og jeg er idérige og har hele tiden store visioner, og Betinna er god til at spørge, om det nu også er noget, som kæledyrsejerne har brug for. Thomas og jeg har vores styrker, men også svagheder. De huller, vi har, fylder Betinna rigtigt godt ud.«
Næste skridt
Før Vores Dyrlæge kan åbne sin første klinik, er der især én ting, der skal være på plads: flere medlemmer. Ifølge deres hjemmeside åbner de i Aarhus, når de har 2.000 medlemmer.
»Når vi slår noget op på de sociale medier, er der ofte nogen, der skriver, om vi ikke bare kan starte med det samme. Men vi vil gerne bygge det op fra bunden af, og det kræver medlemmer fra start af. Hvis vi skal kunne holde vores pris, er det ikke sikkert, vi kan have en investor, for så skal vi sandsynligvis have et højere afkast,« forklarer Sarah Appel.
Næste skridt er at betale mere for markedsføring, så de forhåbentlig kan få flere medlemmer og dermed nå deres mål om at åbne den første klinik i Aarhus i starten af næste år.
»Vi har lavet beregninger og brugerundersøgelser, så vi ved, det kan lade sig gøre. Vores undersøgelser tyder på, at der er interesse for modellen, og vi har testet, at dyrlægerne gerne vil arbejde med det, men vi skal gøre det ordentligt,« siger hun.