Ny skolechef i Randers Kommune skal løfte udsatte børn
Med en bred ledelsesbaggrund og indsigt i både undervisning og specialområdet skal Lars Tybjerg Mølgaard nu navigere i Randers Kommunes ambition om at styrke folkeskolens kvalitet.
Lars Tybjerg Mølgaard er netop ansat som skolechef i Randers Kommune.
Han kommer fra en stilling som områdechef i Børn og Unge i Aalborg Kommune og starter i Randers 1. august.
Det skriver Randers Kommune i en pressemeddelelse.
»Lars Tybjerg Mølgaard har mange års erfaring med at lede et stort antal skoler og har både et rigtigt godt kendskab til at arbejde for et byråd, politisk udvalg og styrke forvaltningens arbejde. Samtidig er Lars en dygtig chef, der tænker i, hvordan vi i fællesskab når vores mål, og at vi skaber de bedste resultater sammen,« siger Carsten Otte, der er direktør for Børn og Skole i Randers Kommune, i pressemeddelelsen.
Direktøren peger på, at blandt de vigtigste opgaver for Lars Tybjerg Mølgaard er, at han sammen med udvalg, forvaltning og skoler skal styrke skolernes løfteevne. Det spiller ind i det overordnede strategiske mål om, at flere børn og unge i udsatte positioner skal løftes.
Bred erfaring
Lars Tybjerg Mølgaard kommer som sagt fra en stilling som områdechef i Aalborg Kommune. Her havde han det overordnede ansvar for 19 skoler.
Her arbejdede han blandt andet med at implementere kvalitetsprogram, skabe stærkere fællesskaber på skolerne og omlægge specialområdet, ligesom kvaliteten i undervisningen generelt har haft et stort fokus.
»Jeg glæder mig rigtig meget til at komme til Randers Kommune og sammen med organisationen nå de mål, som politisk bliver sat. Jeg brænder for, at vi i folkeskolen løfter alle børn og skaber gode fællesskaber. Jeg ser meget frem til at arbejde sammen med både Skole- og Uddannelsesudvalget, skoleledere, medarbejdere, forældre og elever om at skabe den bedste skole,« siger Lars Tybjerg Mølgaard.
Han blev uddannet lærer i 1998 og har siden efteruddannet sig i skoleledelse, ledelse og strategisk ledelse.
Han har erfaring både med at arbejde som lærer og efterskolelærer, skoleleder, uddannelseschef for EUD/EUX ved Aalborg Handelsskole og frem til 1. august altså som områdechef for skoler i Aalborg Kommune.
Privat bor Lars Tybjerg Mølgaard i Aalborg sammen med sin hustru. De har sammen to voksne børn og i fritiden fylder idræt meget. De seneste år har det især været cykling. Samtidig er han frivillig ved Nibe Festivalen.
læser
lige nu