DjurslandGården: Andkærgaards Galloway byder indenfor til bedrift med kødkvæg
DjurslandGaarden har igen i år Andkærgaards Galloway med i sit sommerprogram, hvor gæster kan besøge landbobedrifter på Djursland.
Hver sommer i skolernes sommerferie inviterer Djurslandgården på gårdbesøg i nogle af landbrugene på Djursland. Familierne på gården viser rundt og fortæller om deres hverdag, og gæsterne har her en god mulighed for at komme tæt på dyrene og høre om produktionen af fødevarer.
DjurslandGården er et initiativ under Djursland Landboforening.
Kvæggård ved Albøge
Sidste år var Andkærgaards Galloway for første gang med i besøgsprogrammet. Gården ligger lidt uden for Albøge, og drives af Anne-Mette og Claus Mathiassen sammen med deres voksne søn Peter, 23, der også bor på gården. Peter er i lære som landmand. Hans bror Anders, 20, bor også hjemme og er i gang med en uddannelse som blikkenslager.
Claus Mathiessen fortæller, at de valgte at gå med i Djurslandgården, dels fordi de kan lide at formidle og fortælle om deres lille bedrift med kødkvæg, og dels viser de en anden side af landbruget end de store produktionsenheder. Familien brænder for avl og deltagelse i dyrskuer. De fleste dyr sælges videre, mens nogle slagtes og sælges.
Selv om de har fuldtidsarbejde trives de med at få tingene til at ske, og de ser frem til at tage imod gæsterne.
»Vi er ikke særlig gode til at sidde stille,« smiler Claus Mathiassen.
Fuldtids ved siden af
Anne-Mette, Claus og Peter Mathiassen har cirka 30 kreaturer. Det er 11 køer, 2 tyre, 11 kalve, 1 kvie og 3 stude. Gården har 14 hektar græs, hvor dyrene fordelt på tre marker går frit rundt om sommeren.
Alle tre arbejder fuldtids ved siden af. Claus kører lastbil hos Gert Svith, Anne-Mette er ernæringsassistent på Skejby Sygehus og Peter er som nævnt i lære som landmand og er færdiguddannet om et år.
Tidligere har Claus været driftleder på en anden gård, og han har været selvstændig landmand med en svinegaard i Albøge, som han på grund af finanskrisen måtte sælge i 2011. Han og Anne-Mette købte Andbækgaard i 2016.
I 2018 købte de fem-seks krydsningskalve, og i 2019 valgte de at køre med Galloway-racen. Senest har de taget racen Speckle Park ind, og af den har de nu to køer, to kalve og en kvie. I Danmark er der indtil videre kun fire avlere med moderdyr af Speckle Park.
Dyrene har stambog, og de har derfor også navne.
»Vi er ude ude og kigge til dem hver dag og kan komme til dem alle sammen. Det er rart at komme hjem og så gå ud og kigge til dyrene. Så slapper man af,« fortæller Claus og tilføjer at det ikke generer ham at komme hjem fra arbejde og så måske skal i gang med at lappe en traktor eller som i dag ud og slå hø.
»Det må ligge i vores DNA, at der skal ske noget,« smiler han.
Familien har også renoveret gården og sat i stand siden de købte den i 2016. Det har været gode timer, der er brugt sammen med drengene til diverse projekter.
Traktor, dyr og snobrød
Ved et besøg på Andkærgaards Galloway får gæsterne en tur med traktor og vogn ud til dyrene Efterfølgende kan man klappe og børste en kalv samt hilse på gårdens katte. Dagen afsluttes omkring bålet med snobrød, og man kan smage nogle gårdens egne produkter. Andkærgaardens Galloway har åbent 20. og 21. juli.
De øvrige gårde i årets Djurslandgården er svinegården Pilegård i Karlby ved Grenaa 30. juni, og 7. og 28. juli, Ellely på Fjellerup Mark med malkekvæg er åben hver onsdag i juli, Rønnebjerggård ved Stabrand med malkekvæg er åben 30. juni og 7. og 14. juli, og Enegård ved Balle med malkekvæg er åben 16., 23. og 30. august.