Fortsæt til indhold

Forbrugerejede værker går sammen for at stå stærkere i fremtiden

Fusionen mellem Rønde og Thorsager fjernvarmeselskaber skal styrke den lokale forsyning og gøre det nye selskab mere robust over for fremtidens krav.

Samfund

Rønde Fjernvarme og Thorsager Fjernvarme samles i ét selskab.

Fusionen er nu godkendt på ekstraordinære generalforsamlinger i begge forbrugerejede selskaber og gennemføres med virkning fra 1. januar 2027.

Formålet med fusionen er at skabe et stærkere og mere robust lokalt fjernvarmeselskab, der kan imødekomme fremtidens krav.

Sammenlægningen skal styrke både driften og administrationen og forbedre mulighederne for fremtidige investeringer i blandt andet modernisering og grøn omstilling.

Mange fordele

Din Avis har tidligere talt med de to fjernvarmeselskabers driftsledere, som begge har talt varmt for fusionen.

Driftslederen i Rønde Fjernvarme, Torben Chr. Olsen, peger på de praktiske fordele ved fusionen.

»Synergierne kommer bl.a. til udtryk ved, at vi laver en bestyrelse, et regnskab og tænker at samle administrationen i Rønde.«

Driftslederen i Thorsager Fjernvarme, Svend Eide Arvesen, ser fusionen som en nødvendig udvikling.

»Ligesom i resten af samfundet bliver bureaukratiet bare større og større. Vi bliver pålagt så mange regler og krav, at det bliver sværere og sværere at drive et mindre værk.«

Samme service

I en pressemeddelelse, der er udsendt for at orientere om den forestående fusion, forsikres det, at forbrugerne fortsat vil opleve den samme service og lokale forankring.

Ifølge selskaberne er forventningen, at fusionen vil bidrage til at sikre en miljøvenlig, effektiv og driftssikker fjernvarmeforsyning til en attraktiv og konkurrencedygtig pris.

Pres på

Begge selskaber har i dag halm som hovedbrændsel, men der er behov for at gøre dele af varmeproduktionen eldreven i de kommende år.

For Rønde Fjernvarme er behovet akut, da det eksisterende anlæg er under pres.

Thorsager Fjernvarme forventer at kunne vente lidt længere med at gøre varmeproduktionen eldreven.

Politisk opbakning

Der er samtidig politisk opbakning til den videre udvikling.

Byrådet har netop besluttet at prioritere planlægningen af en udvidelse af Rønde Fjernvarmeværk.

Den nuværende placering på Skrejrupvej, hvor Rønde Fjernvarmeværk har ligget i 42 år, udelukker en udvidelse, så der skal tænkes i nye baner.

Kommunen sætter planlægningen af et nyt værk i gang, når der er plads i kalenderen.

Det vil ske, når planlægningen af et af de to igangværende solcelleprojekter ved henholdsvis Sophie-Amaliegård og Margrethelund er afsluttet, oplyser Syddjurs Kommune.

Kigger mod Korslund

Driftsleder Torben Chr. Olsen har tidligere forklaret til Din Avis, at det bedste bud på en placering af et nyt værk er ved Korslund på vej mod Mørke, hvor der i forvejen ligger en transformatorstation.

Svend Eide Arvesen tilføjede i samme forbindelse, at det i forhold til en transmissionsledning vil være oplagt at se det i sammenhæng med den kommende kommunale cykelsti fra Thorsager til Korslund og det gravearbejde, der skal foregå.

Begge understreger, at der er tale om en stor investering, som vil kræve omfattende beregninger, før der kan lægges en sag frem for forbrugerne.

Se video: