Fortsæt til indhold

Historisk Aarhus-bygning får nyt liv: »Vi vil lave et samlingspunkt i den nye bydel«

Byrådet godkendte onsdag salget af hovedindgangen til det gamle Amtssygehus.

Samfund

Den historiske portbygning ved det tidligere Aarhus Amtssygehus skal have nyt liv som arbejdsfællesskab og mødested for den nye bydel.

Aarhus Byråd godkendte onsdag aften salget af den bevaringsværdige bygning til Naboland ApS. Det skriver Aarhus Kommune og virksomheden NA-BO i en pressemeddelelse.

Bag Naboland ApS står arkitekt Thomas Degn Friis og teolog Levi Dørken, som sammen driver NA-BO.
Deres plan er at samle virksomheder, organisationer, foreninger og kreative aktører i bygningen, der fremover skal rumme både små kontorer og større, sammenhængende lejemål.

»Vi tror, at de steder, vi opholder os, har stor betydning for de relationer, der kan opstå mellem mennesker. Derfor handler Portbygningen for os både om at skabe gode arbejdspladser og om at skabe et hus, hvor det bliver lettere at møde andre og høre til i et fællesskab,« siger Levi Dørken.

Virksomhederne skal fortsat have deres egne kontorer, kolleger og kulturer, men samtidig have mulighed for at indgå i fællesskaber på tværs af huset. NA-BO håber især at tiltrække det, som virksomheden betegner som »virksomheder med noget på hjerte«. Det kan blandt andet være iværksættere, NGO’er og kreative virksomheder.

Et nyt samlingspunkt

En central del af projektet bliver en fælles café og kantine i stueetagen. Den skal være åben for offentligheden i dagtimerne, mens lokalet uden for arbejdstiden skal kunne bruges til blandt andet foredrag, fællesspisninger, arrangementer og fester. Planerne omfatter desuden et værksted med faciliteter til træ- og keramikarbejde ud mod Axel Høeg-Hansens Plads.

»Portbygningen har potentiale til at blive et samlingspunkt i den nye bydel. Derfor har vi lagt vægt på funktioner, der skaber liv hele dagen og inviterer mennesker indenfor – også selvom de ikke arbejder i huset,« siger Thomas Degn Friis.

Historisk bygning

Portbygningen blev opført i 1935 som en del af Aarhus Amtssygehus og er tegnet af arkitekt Axel Høeg-Hansen. Den rummer omkring 3.100 etagemeter fordelt på fire etager og en kælder og er registreret som bevaringsværdig i klasse 2.

Omdannelsen skal derfor ske med respekt for bygningens oprindelige arkitektur og særlige karakter.

»De gamle bygninger er med til at give det nye kvarter en identitet, som man ikke kan bygge fra bunden. Når vi bevarer og giver nyt liv til de historiske rammer, skaber vi steder med karakter, historie og fællesskab,« siger rådmand for Teknik og Miljø Nicolaj Bang.

Ifølge stadsarkitekt Anne Mette Boye viser projektet, hvordan en historisk bygning kan få en ny funktion uden at miste sin karakter. Samtidig lever planerne op til kommunens ønske om at skabe både erhverv og aktiviteter, der bidrager til fællesskabet i og omkring bygningen.

Salget er betinget af, at ejendommen bliver udstykket, og at der gives byggetilladelse. Projektet skal være færdigt senest 24 måneder efter, at byggetilladelsen er givet.