Fortsæt til indhold

163 nye boliger skyder op i Risskov

»Vi er glade og stolte over, at vi nu imødekommer den voksende efterspørgsel på boliger i Aarhus med 94 gode ejerboliger.«

Samfund

På en tidligere erhvervsgrund på Agerbæksvej i Risskov dukker 94 nye ejerboliger og 69 nye lejeboliger op de kommende år.

Det er oven i de 132 boliger, der lige nu er i fuld gang med at blive bygget på stedet.

Det oplyser AG Gruppen og det Aarhus-baserede AMBright i en pressemeddelelse.

De to parter står bag alle boligerne i fællesskab.

De 69 lejeboliger skal desuden opføres med et alment boligselskab, som der i øjeblikket pågår forhandlinger med.

Projektudviklingschef i AG Gruppen, Andreas Mørk Jensen, udtaler i pressemeddelelsen:

»Det er ikke kun i København, at efterspørgslen efter ejerboliger er høj. Vi har også mærket en markant efterspørgsel i det eftertragtede Risskov. Derfor er vi glade og stolte over, at vi nu imødekommer den voksende efterspørgsel på boliger i Aarhus med 94 gode ejerboliger.«

Lige nu afventer parterne en byggetilladelse. Det forventes, at den ligger klar inden for de kommende par måneder, og hvis det er tilfældet, vil de 163 nyeste boliger stå klar i løbet af 2028.

De første 132 boliger, hvor byggeriet allerede er i fuld gang, er klar omkring midten af 2027.

Se video: